Yemişiz CAATSA'nızı...


fatih uysal

fatih uysal

Okunma 17 Aralık 2020, 11:46

1974 Kıbrıs harekâtı sonrasında Amerika tarafından ülkemize konulan ambargonun ardından Türkiye, 46 yıl sonra yine ABD tarafından ülkemize üstü örtülü bir şekilde uygulanmaya çalışılan CAATSA Yaptırımlarını (Amerika’nın Hasımlarıyla Yaptırımlar Yoluyla Mücadele Yasası) yani ambargoyu konuşuyor.

46 yıl sonra ülkemizi ABD ile bu duruma getiren olay nedir? diye sorguladığımızda,  aslında olayın ne olduğunu anlamak, ülkemizin dünüyle bugününü görmekten geçtiğini bir çırpıda söyleyebiliriz.

Türkiye’nin bilhassa Savunma Sanayi inde kendi ayakları üzerinde durabilmesi yıllardan bu yana ülkemiz üzerinde farklı operasyonlar yapmakta olan ABD ve de diğer emperyal güçleri ürkütmüştür.

Ülkemizi kendine getiren, yerli ve milli sanayinin oluşmasına kısaca bakacak olursak;  iki İHA (İnsansız Hava Aracı) almak için yıllarca İsrail, ABD kapılarında bekleyen bir Türkiye, hepimizin hafızalarındadır.

Hatta ve hatta Ortadoğu’da meydana gelen savaşlar esnasında ve sonrasında sınırlarını korumak için NATO’dan savunma sistemleri (patriyot) satın almak isteyen Türkiye’nin yıllardır bekletildiği; ülkemizin haklı talebinin göz ardı edilerek, hala da bu sistemin ülkemize verilmediği dimağlarımızda sıcaklığını korumaktadır.

İşte bu ve bunun gibi gelişmeler ülkemizi yerli ve milli sanayi noktasında kamçılamış ve ülkemizi bugün üretebilen, ürettiğini de satabilen duruma getirmiştir. Bu durum da batılı güçleri korkutmaktadır.

Evet, çevremizde günden güne artan savaşlar, çatışmalar ve iç karışıklıklar, Türkiye’nin güvenlik sorununu hat safhaya çıkarmış ve Türkiye Cumhuriyeti tabiri caizse kendi göbeğini kendi keserek Rusya’dan s-400 savunma sistemini 2 buçuk milyar dolara almıştır.

Ülkemizi,  bölücü örgütlere verdiği desteklerle bölmek, parçalamak isteyen batı (ABD) özellikle PKK, YPG’yi her anlamda büyütmüş, onlara lojistik askeri destek sağlamış, tırlar dolusu mühimmat vermiştir.

Yine aynı şekilde El Kaide, Deaş vb. örgütlerin arkasında olduğu ifade edilen emperyal güçlerin hain emelleri devletimizin Zeytin Dalı Operasyonu, Fırat Kalkanı Operasyonu vb. askeri hamlelerle bozulmaktadır.

Devletimiz, batının bu hain emellerini altüst ederek hem sınırlarımız ötesinde ki toplumlara barış ve huzur getirmiş, hem de ülke içinde ki hain bölücülerin belini kırmıştır; oyunlarının bozulmuş olmasını kaldıramayan ABD ise şimdi de yeni bir hamle yaparak her türlü projelerini bozan ülkemizi ‘Amerika’nın Hasımları’ kategorisine sokmuştur.

Her hayırda bir şer, her şer gibi görünende de hayır vardır ayetini hatırlayacak olursak, inşallah ABD’nin bu hamlesi bizim içimizdeki birliği, dirliği ön plana çıkartacak, yerli ve milli sanayimizin daha da şahlanmasına vesile olacaktır düşüncesinde olduğumu iletmeliyim.

Batının, her ne kadar bizi terör gruplarıyla cendere altına almak istemesi, ülkemizde ki ekonomik spekülasyonlarına devam etmek istemesi, gerek hükümetin dik duruşu, gerek vatandaşlarımızın basiretiyle bertaraf kalmıştır.

ABD’nin CAATSA hamlesi sonrası mevcut iktidarın dik duruşunun yanı sıra TBMM’de yer alan HDP dışında ki dört siyasi partimiz ABD’nin yaptırımına karşı dimdik devletinin yanında duruş sergilemiştir.

Bugün Türkiye Cumhuriyeti bağımsızca, Jet Motorlarından helikopter motoruna, İHA’sından SİHA’sına, Yerli Piyade Tüfeğinden Roketlerine kadar Milli Savunma Sanayiinde % 80’ler seviyesinde üretim kabiliyetine sahip olarak silah ve teknolojide İngiltere, Almanya ve İtalya segmentine ulaşmıştır. İnşallah bu son gelişmelerin ardından % 20’lik eksiği de gidererek kendi başına yetebilir ülke seviyesine çıkacaktır.

Türkiye yıllardır ABD’nin uzantılarıyla bir şekilde savaşırken, yine aynı şekilde Doğu Akdeniz’ de İsrail Fransa, Yunanistan’la da karşı karşıyayız. İşte bundan dolayı ABD bize üstü örtülü ambargo uygulayarak ülkemizi sindirmeye çalışmaktadır.

İşte bu ve bunun gibi bütün gelişmeler sonrasın da Ülkemiz asla geri atmamalı, dik duruşundan taviz vermemelidir.

Hepimizin malumu ülkemiz şayet geri adım atarsa, emperyal ülkeler üstümüze daha fazla gelecek talep ve isteklerinin ardı arkası kesilmeyecektir. Bundan dolayı ülkemiz yerli milli sanayide büyümeli, tarımda ve diğer alanlarda kendi kendine yetecek seviyeye ulaşmalıdır.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
meydancı - 10 ay önce
birazda gerzeden bahset sayın yazar ... gerzede o kadar çok problem var ki..
Avatar
Seçkin - 9 ay önce
ABD nin planlarının bertaraf edilmesi için öncelikle ABD himayesinde AB müzakereleri çerçevesinde 2003 yılında başlanması suretiyle değiştirilen terörle mücadele kanunları eski haline getirilmeli, AB uyum yasaları çerçevesinde kapatılan OEYTS(olasılığı en yüksek tehlikeli senaryo birimleri) yeniden kurulmalı, Türk Cumhuriyetler Birliği acilen kurulmalı, Turan Ordusunda tıkanan süreç açılmalı, medya da subliminal mesajlar vermek suretiyle halkı zehirleyen yayınlar ATV sinden Halk TV sine, Fox'undan TV 8'e kadar hepsi denetlenmeli ve liyakat sahibi uzman görüşlerine başvurulmalı... Daha yapılacaklar listesi uzar gider işin özü eleştirel bakış açısı geliştirilerek en iyi ihtimal değil en kötü senaryolar üzerine planlar inşa edilmeli ve en iyi sonuçlara ulaşılmalıdır. Kaleminize sağlık Fatih Bey