Güncel
Giriş Tarihi : 24-06-2024 12:49

Başkan Belovacıklı: “2 buçuk ay sonra Gerze’ de su sorunu yaşanmayacak”

Gerze Belediye Başkanı Osman Belovacıklı, ilçemizde yaşanan su kesintileri ile ilgili basın açıklaması yaptı

Başkan Belovacıklı: “2 buçuk ay sonra Gerze’ de su sorunu yaşanmayacak”

İlçemizdeki nüfus artışı sebebiyle kaynaklarda su yetersiz olduğundan sık sık su kesintisi yaşanıyor. Bu kapsamda Gerze Belediye Başkanı Osman Belovacıklı, yaşanan su sorunu ile ilgili vatandaşları bilgilendirmek amacıyla basın açıklaması gerçekleştirdi.

Başkanlık makamında gerçekleştirilen basın açıklamasında 2 buçuk ay sonra Gerze’ de su sorunu yaşanmayacağını belirten Başkan Belovacıklı, Gerze’ yi Gerzelilere layık bir ilçe haline getireceklerini söyledi.

RESMİ OLARAK NÜFUSUMUZ 70 BİNE ULAŞTI

Gerze Belediye Başkanı Osman Belovacıklı, bu yılın çok kurak geçtiğini fakat Gerze nüfusunun 3 katı misafire hizmet etmek ve vatandaşları mağdur etmemek için gece gündüz hem kendisinin hem de Gerze Belediyesi personellerinin çalıştığını söyleyerek, “biliyorsunuz son günlerde su sıkıntısı bayağı ayyuka çıktı. Bayramın 2. Günü resmi olarak nüfusumuz 70 bine ulaştı. Biliyorsunuz Gerze’ nin nüfusu normal 20 bin. Gerze nüfusunun 3 katı misafirimize hizmet etmeye çalışıyoruz ama biz elimizden geldiği kadar insanlarımızı mağdur etmemek, onların daha iyi şartlarda yaşamasına imkân sağlamak en azından su konusunda mağdur olmamak için inanın gece gündüz çalışıyoruz. Bu yıl çok kurak geçti, şuan da mevcut su depolarımızdaki su seviyesi tamamen düştü. Biz bu olayı bildiğimizden 2 ay öncesinden sondaj kuyularımızın tamiratlarını yapıp yeniden aktif duruma geçirdik ve ayrıca su kaybını önlemek için ciddi çalışmalar yaptık.”

2 BUÇUK AY SONRA GERZE’ DE SU SORUNU YAŞANMAYACAK

“Gerzemizin su ihtiyacını karşılamak açısından suyun bir damlası dahi zayi olmasın diye uğraşıyoruz ama ne yazık ki vatandaşlarımız bu konuda bizim vermiş olduğumuz emek kadar bize yardımcı olmuyor. Zabıta arkadaşlarımızdan, çalışma arkadaşlarımızdan, temizlik işleriyle uğraşan arkadaşlarımızdan bilgiler alıyoruz, vatandaşlarımız hala bahçe suluyor, araba yıkıyor yani vatandaş bu konuda bize gerçekten yardımcı olmuyor. Yani amacımız Gerze’ ye daha kaliteli daha bol su getirmek ama maalesef kuraklıktan dolayı böyle bir sıkıntı yaşıyoruz.

Erfelek suyumuz biliyorsunuz Nisan ayında ihalesi yapıldı. Benim geçen dönemimde yüzde 60’ lık kısmı tamamlanmıştı. Şimdi geri kalan kısmını tamamlamak için elimizden gelen tüm gayreti gösteriyoruz. Arkadaşlarımız canla başla çalışıyor. Ödenek konusunda sıkıntılarımız var, bu sıkıntıları gidermeye çalışıyoruz. Böylece inşallah 2 buçuk ay sonra Erfelek’ ten arıtılmış birinci kalite suyumuzu musluklarımızdan akıtacağız.

Bu sistemimizi de bozmayacağız. Biliyorsunuz geçen yıl yazın ortasında ciddi bir yağış olmuştu. Sinop Belediyesi suyunu Erfelek’ ten aldığı için 1 hafta boyunca Sinop su alamadı. Ona da fırsat vermeyeceğiz. Bu şekilde daha da geliştirerek koruyacağız. Erfelek’ ten gelen suda bir sıkıntı yaşandığında hemen bu suyumuzu devreye koyacağız. Su yetmediği zaman takviye yapacağız. 2 buçuk ay sonra Gerze’ de su sorunu yaşanmayacak. Bu yıl bir şansızlık yağış olmadı. Yağışlar olmadığı için bu sıkıntıyı yaşıyoruz. Bu hafta içerisinde bir sondaj daha açıyoruz, o sondajımızda da suyumuza takviye vereceğiz, bu takviye sonucunda da miktarı artıracağız.

Yaşadığınız bu mağduriyetten dolayı özür diliyoruz ama sizlerden de anlayış bekliyoruz. İnşallah bir daha bu sorunları yaşamayacağız. Bayramdan sonra nüfus düştü, su tüketimi biraz daha azalacak, bizim de bu hizmeti daha iyi vermemiz sağlanacak.

Ben tekrar başlayalı 3 ay oldu, 3 ay içerisinde belediyeyi toparlamaya çalışıyoruz, hem maddi yönden, hem de iş konusunda toparlamaya çalışıyoruz. Güzel şeyler yapacağız, Gerze, Gerzeliye layık bir ilçe olacak. Bu konuda hiç şüpheniz olmasın, bütün arkadaşlarım, ekibimle birlikte gayret içerisinde çalışıyoruz.

GERZELİLERDEN DESTEK İSTİYORUM

“Temizlik konusunda da arkadaşlarımız canla başla çalışıyorlar. Hele bu bayramda gece gündüz demeden çalıştılar, fedakârlık yaptılar. Bu sıcak havada yirmi dört saat temizlik yaptık. Hatta maalesef araçlarımızdan birinin motorunu yaktık. Onun da tamirini yapıp tekrar hizmete koyacağız. Sizlerden ricam çöplerinizi arabalar gelene kadar evlerinizde tutun. Bu ilçe bizim onurumuz, bu ilçe bizim yaşam yerimiz, evimiz, ilçemize sahip çıkalım. Gelen insanlarda desinler ki, ne kadar temiz ve tertipli bir ilçe. Ben bu konuda sevgili Gerzelilerden destek istiyorum. Hepinize teşekkür ediyorum. Tekrar geçmiş Kurban Bayramınız mübarek olsun. Allah nicelerine erdirmek nasip etsin diyorum. Hepinizi sevgi ve saygıyla kucaklıyorum.”

ISLAK MENDİLLERİ TUVALETLERE DEĞİL ÇÖPE ATIN

Kanalizasyonlara atılan ıslak mendiller konusunda da Gerzelileri duyarlı olmaya davet eden Gerze Belediye Başkanı Osman Belovacıklı, “bizim en büyük sorunumuz kanalizasyonlara atılan ıslak mendiller. Kanalizasyona atılan ıslak mendiller erimiyor. Biliyorsunuz geçmiş dönemde Gerze’de çok fazla kanalizasyon şebekesi ve arıtma yaptım bu arıtmanın tek dezavantajı vardı, ilçemizin fiziki yapısından dolayı dört yerde aktarma istasyonları kurarak pompalar kullanıyoruz. İnanın o ıslak mendiller o pompalara yapışıp taş haline geliyor ve sistemi durduruyor. Lütfen ıslak mendilleri tuvaletlerinize atmayın. Çöpe atın. Ne olacak demeyin. Islak mendillerin ilginç bir yapısı var takıldığı yeri tıkıyor. Gerze insanı eğitimli kültürlü insanlardır. Bunun böyle olmaması gerektiğini bilirler. Bunun için sizden tekrar tekrar ricam, arkadaşlarınıza, dostlarınıza, komşularınıza, çocuklarınıza söyleyin ıslak mendillerimizi tuvaletlere atmayalım” ifadelerini kullandı.

ERFELEK İÇME SUYU GERZE’YE TAM OLARAK NE ZAMAN GELECEK?

Erfelek içme suyu ile ilgili de açıklama yapan Başkan Belovacıklı, “İhale Ekim ayının 17’sinde bitiyor ve teslim etmeleri gerekiyor. On beş, yirmi gün uzatma olabilir. Bu ara ödeneklerde sıkıntı var. Biliyorsunuz bu boruların bir kısmı yurt dışından geliyor bir kısmı da Samsun’dan geliyor ve pahalılar. Müteahhitler de para olmadan iş yapmıyor. Bu konunun çözülmesi için elimizden geleni yapıyoruz. Devlet su işleri genel müdürlüğü ile tekrar görüşeceğiz. Bu su olayının bir an önce bitmesini istiyoruz. Canla başla hem destek veriyoruz hem de çalışıyoruz” dedi.

Büşra ÇevikBüşra Çevik