Güncel
Giriş Tarihi : 01-07-2024 20:12   Güncelleme : 01-07-2024 21:18

Denizcilik ve Kabotaj Bayramı Coşkuyla Kutlandı

Denizcilik ve Kabotaj Bayramı yapılan etkinliklerle coşkulu şekilde kutlandı

Denizcilik ve Kabotaj Bayramı Coşkuyla Kutlandı

İlk tören Hükümet Konağı önünde Gerze Liman Başkanlığı çelenginin Atatürk Anıtına sunulmasıyla yapıldı.

Tören programı daha sonra Gerze İskelesinde devam etti.

İlçemiz İskele meydanında saat 17.30' da saygı duruşunda bulunulması ve ardından İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başlayan kutlamalar Gerze Kaymakamı M. Deniz Arabacı, Gerze Belediye Başkanı Osman Belovacıklı, Gerze İlçe Emniyet Müdürü Erkan Sevindik, Gerze İlçe Jandarma Komutanı Ütğm. Süleyman Ermiş, Liman Başkanı Fevzi İnceöz, İlçe Milli Eğitim Müdürü Yılmaz Ceylan, İlçe Gençlik ve Spor Müdürü İsmail Karaman, İl Genel Meclisi üyeleri, belediye meclisi üyeleri, siyasi ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri tarafından şehitlerimiz anısına denize çelenk bırakılmasıyla devam etti.

Ardından Gerze Liman Başkanı Fevzi İnceöz, günün anlam ve önemini belirten konuşmasında, bayramın kutlanmasında destek verenlere, maddi ve manevi destek olan, görev alan herkese teşekkür ederek ve tüm denizciler ile birlikte Gerzelilerin Denizcilik ve Kabotaj bayramını kutladı.

İnceöz konuşmasında, “Denizciliğimizin gelişimi için dönüm noktası olan 1 Temmuz Denizcilik ve Kabotaj Bayramının 98. yıl dönümü kutlama törenine hoş geldiniz.

Ülkemizde 20 Nisan 1926 tarihinde kabul edilmiş Kabotaj Kanunu 1 Temmuz 1926 tarihinde yürürlüğe girmiş "Türkiye limanları ve sahilleri arasında yük ve yolcu taşınması ile kılavuzluk ve römorkaj hizmetleri Türk vatandaşları ve Türk Bayrağı taşıyan gemilerce yapılır." Hükmünü getirerek daha önceden yabancılara açık olan faaliyetleri bundan böyle sadece Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının yapabileceğini belirtmiştir.

Büyük kurtarıcımız Mustafa Kemal Atatürk ün 1 Kasım 1937'de Meclisi açılış konuşmasında söylediği "Türkiye Cumhuriyeti'nin tam bağımsızlık ilkesinin denizdeki bir yansıması olarak belirttiği; Denizciliği Türk'ün büyük milli ülküsü olarak düşünmeli ve onu az zamanda başarmalıyız" sözü denizcilikteki Vizyonumuzu açıklamaktadır.

Ulu Önder Atatürk ün belirlediği vizyon çerçevesinde, denizciliğimizde modern, ileri teknolojili, gemileri inşa etme kapasitesine sahip tersaneleri, yoku ve yük taşımacılığı, balıkçılık, limanların alt yapılarının iyileştirilmesi, yetişmiş personeli, büyüyen deniz ticaret filosu ve diğer iş kollarıyla ülke ekonomisine katkısı her geçen gün artmaktadır.

Bu duygu ve düşüncelerle başta Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, tarihimizin tüm büyük denizcilerini, deniz savaşlarında, deniz kazalarında hayatını kaybeden bütün şehitlerimizi, bu mesleğe emeği geçen ve ebediyete intikal eden tüm denizcilerimizi rahmet ve minnetle anıyorum.

Sektörümüzün gelişmesinde ve ilerlemesinde emeği geçen tüm denizcilerin ve tüm halkımızın Denizcilik ve Kabotaj Bayramı'nı kutluyorum” ifadelerini kullandı.

Gerze Liman Başkanlığı tarafından organize edilen ve bu sene 98. yıl dönümü kutlanan 1 Temmuz Denizcilik ve Kabotaj Bayramı'nın en çok ilgi gören etkinliği olan 'Yağlı Direk' te bayrağı Arif Korkut aldı. Yağlı direkten bayrağı almayı başaran Arif Korkut altınla ödüllendirildi.

Yapılan diğer yarışmalarda 1. olan diğer sporcuların isimleri şöyle;

50 metre kız-erkek yüzme müsabakalarında Yağız Ekrem İnal birinci, Tunahan Kesin ikinci, Umut Sazak üçüncü oldu.

100 metre kız yüzme yarışmasında Ceylin Sarıçay birinci oldu.

200 metre erkek yüzme yarışmasında Yağız Ekrem İnal birinci, Tunahan Keskin ikinci, Muhammet Yılmaz üçüncü oldu.

Halat çekme yarışmasında Gerze Ülkü Ocakları sporcuları Sadık- Ayhan- Aykut Gökmen birinci oldu.

Deniz Dibinden Tabak Çıkarma Yarışında Çınar Bağcan birinci oldu.

Kürek Çekme Yarışmasında Kaan Ünlü, Özgür Ünlü, Kazım Ünlü, Eymen Dönmez, Arif Küçükbaş, Mehmet Ege Ünlü birinci olurken vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği program, yapılan ödül töreni ile sona erdi.

Büşra ÇevikBüşra Çevik