Duyurular
Giriş Tarihi : 14-05-2024 12:14   Güncelleme : 14-05-2024 12:20

Gerze Belediyesi uyardı: “Kanalizasyon çöp değildir!”

Gerze Belediyesi, kanalizasyon hatlarının taşmaması, tıkanmalara neden olacak malzemelerin atılmaması ve bu konuda hassas olunması konusunda vatandaşları uyardı

Gerze Belediyesi uyardı: “Kanalizasyon çöp değildir!”

Gerze Belediyesinin tüm birimleri vatandaşların herhangi bir sorun yaşamamaları için ilçemizde özverili çalışmalarını gerçekleştirirken bir yandan da gelen şikâyetleri kısa sürede gidermek için tüm gücüyle mücadele ediyor.

Gerze Belediyesi, kanalizasyonlara çöp atılmaması konusunda vatandaşlara uyarısını yineledi. Gerze Belediyesi ilçemizin farklı noktalarında kanalizasyon hattına birçok farklı malzemenin, gelişi güzel atılan atıkların şebekelerin tıkanmasına neden olduğunu belirterek vatandaşlara duyarlı olmaları konusunda uyarıda bulundu.

Yapılan açıklama şu şekilde: “Kanalizasyon şebekelerinin amacı dışında kullanılarak atılan katı atıklar, hatlarda zaman zaman tıkanmalara ve şehrin arıtma sisteminin zarar görmesine sebep oluyor. Lavabolardan dökülen her damla yağ kanalizasyon sistemine ciddi zararlar veriyor. Tıkanan hatlar sebebiyle kanalizasyon taşmaları yaşanıyor. Kanalizasyon hatlarına tıkanmalara neden olacak malzemelerin atılmaması ve bu konuda hassas olunarak tıkanmaların önüne geçilebilir."

ALTYAPIMIZI KORUYALIM

“Değerli Gerzeliler; Derin Deniz Deşarjı ve Ön Arıtma Tesisi ile kanalizasyon hatlarının korunması için altyapı sisteminin çalışmasını olumsuz yönde etkileyecek atıkların lavabo ve klozetlere değil, çöpe atılmasını; kullanılmış yağların ise atık yağ geri dönüşüm kutularına atılmasını rica olunur.”

ÖNLEMEK HEPİMİZİN ELİNDE

"Ana hatlarımız büyük ölçüde sorunsuz hizmet vermektedir. Kanalizasyon hatlarının periyodik bakımı ve temizliğine etap etap devam ediyoruz. Yüksek teknoloji kanal görüntüleme sistemleri ile sorunlu noktalar tespit edilerek yenileme ve iyileştirmeler yapılıyor. Ancak kanalizasyon hatlarımızın sorunsuz bir şekilde işlevini yerine getirmesi adına vatandaşlarımıza da bazı görevler düşüyor. Suda erimeyen ya da suyun akışını engelleyen, tuvalet kâğıdı, pet şişeler, kumaş parçaları, saç, kum, toprak parçaları gibi değişik atıkların yanında kullanılmış atık yağların kanalizasyona döküldüğünü görüyoruz. Hatta araba lastiği, giyim eşyaları, konserve kutularına dahi rastlayabiliyoruz. Atılan söz konusu malzemeler atık suyun akışını engellemekte ve belirli noktalarda neden olmaktadır. Kanalizasyon çöp değildir.”

Büşra ÇevikBüşra Çevik