Güncel
Giriş Tarihi : 19-05-2024 13:05   Güncelleme : 19-05-2024 13:27

Gerze’ de Coşkulu 19 Mayıs Kutlamaları

Gerze'de, 19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı etkinlikleri Festival Alanında kutlandı

Gerze’ de Coşkulu 19 Mayıs Kutlamaları

İlçemiz Hükümet Konağı önünde Gençlik Ve Spor İlçe Müdürlüğü çelenginin sunulmasıyla başlayan program ilçemiz Festival Alanında devam etti.

İlçemiz Festival Alanında Ulu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve Şehitlerimiz anısına saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşının okunmasının ardından İlçe Gençlik ve Spor Müdürü İsmail Karaman, günün anlam ve önemini anlatan konuşmasını yaptı.

19 MAYIS KUTLU İSTİKLAL YÜRÜYÜŞÜMÜZÜN BAŞLANGIÇ TARİHİDİR

Karaman konuşmasında, “bugün burada, tarihe adını altın harflerle yazdırmış olan Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü anmak, Gençlik ve Spor Bayramının 105. yılını kutlamak için toplanmış bulunuyoruz.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk 19 Mayıs 1919’da Samsun’a çıktığında kendisinin ve milletinin karakterini şöyle açıklıyordu; 'Temel ilke, Türk ulusunun onurlu ve şerefli bir ulus olarak yaşamasıdır. Bu ancak tam bağımsızlıkla sağlanabilir. Böyle bir ulus tutsak yaşamaktansa yok olmayı tercih eder. Öyleyse ya bağımsızlık ya ölüm! İşte gerçek kurtuluş isteyenlerin parolası bu olacaktır.'

Bu parolayla 19 Mayıs'ta Samsun'da başlayan Savaş bizim kurtuluşumuzun başlangıcıydı. Bu vatan bizimdi, ya bağımsız olacaktık ya da uğruna ölecektik.

Evet öldük. Yaşlıydık öldük, gençtik öldük. Çocuktuk, anneydik, babaydık öldük. Kefensiz şehitleri yatırdık toprağın koynuna. Bebekler uyuttuk kağnıların gıcırdayan ninnilerinde. Kınalar soldurduk yeni gelinlerin ellerinde. Yetimler bıraktık geride. Ezanlar dinmesin diye, bayrağımız inmesin diye öldük. Çünkü biz vatan için ölmeye gönüllüydük. Çünkü bu vatan bizimdi, kimseye vermedik, hiç bir zaman da vermeyeceğiz.

Bu duygu ve düşüncelerle eşsiz medeniyetimizden aldıkları güçle ülkemizi muasır medeniyetler seviyesinin üstüne taşıyacak gençlerimizin ve tüm milletimizin bayramını kutluyorum. Saygılar sunuyorum.”

İlçe Gençlik ve Spor Müdürü İsmail Karaman’ ın ardından Gerze Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğünce hazırlanan Halk Oyunları gösterisi sergilendi akabinde Şehit Nurullah Saraç Anadolu Lisesi öğrencisi ‘gençlik’ adına konuşma yaptı.

Halk Oyunları gösterisinin ardından günün anlam ve önemine ilişkin şiirler okundu. Daha sonra Gerze Gençlik ve Spor İlçe Müdürlüğü eğitmenleri tarafından hazırlanan jimnastik gösterisi; step gösterisi; teakwondo gösterisi; güreş gösterisi; Judo gösterisi; bilek güreşi final müsabakaları yapıldı. Ödül töreninin ardından geçit gösterisi yapıldı.

19 Mayıs Atatürk' ü Anma Gençlik Ve Spor Bayramına Gerze Kaymakamı M. Deniz Arabacı, Gerze Belediye Başkanı Osman Belovacıklı, Gerze Cumhuriyet Savcısı Elif Kuzu, İlçe Emniyet Müdürü Erkan Sevindik, İlçe Jandarma Komutanı Sadi Özkan, İlçe Gençlik ve Spor Müdürü İsmail Karaman, İlçe Milli Eğitim Müdürü Yılmaz Ceylan, siyasi parti temsilcileri, kurum müdürleri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ile vatandaşlar, öğretmenler ve öğrenciler katılım sağladı.

Büşra ÇevikBüşra Çevik