Sağlık
Giriş Tarihi : 19-04-2024 16:21   Güncelleme : 19-04-2024 16:23

Gerze’ de kalp sağlığına dikkat çekildi

Gerze Toplum Sağlığı Merkezi tarafından, 12-18 Nisan Dünya Kalp Sağlığı Haftası’nda farkındalık yaratmak amacıyla etkinlik düzenlendi

Gerze’ de kalp sağlığına dikkat çekildi

Gerze Toplum Sağlığı Merkezi tarafından ilçemiz Pazar yerinde, 12-18 Nisan Dünya Kalp Sağlığı Haftası kapsamında farkındalık oluşturmak amacıyla stant açılarak vatandaşlar bilgilendirildi.

Açılan stantlarda görevli personeller, vatandaşlar kalp ve damar hastalıklarının erken teşhisin önemini vurgulayarak, bilgi içeren broşürler dağıttı.

Kalp sağlığı konusunda sağlıklı yaşam alışkanlıkları kazandırabilmek amacıyla yapılan etkinlikte kalp ve damar sağlığını olumsuz etkileyen unsurların başında sağlıksız beslenme, şişmanlık, alkol, sigara, hava kirliliği, hareketsiz bir yaşam ve stres kaynaklı olduğu aktarıldı.

Görevliler, kalp sağlığını korumak için, “Sağlıklı beslenin, aktif olun ve kalp sağlığınızı kontrol altına alın, tütüne hayır deyin, alkol tüketimini sınırlayın, sağlıklı vücut ağırlığınızı koruyun, kan basıncınızı kontrol altında tutun ve kan değerleri ölçümünüzü düzenli olarak yaptırın” şeklinde uyarılarda bulundu.

Büşra ÇevikBüşra Çevik