Güncel
Giriş Tarihi : 16-04-2017 12:27   Güncelleme : 16-04-2017 13:04

Gerze Sandık Başında

Gerzeliler, Türkiye'nin yeni yönetim biçimini belirlemek için sandık başında

Gerze Sandık Başında

Gerze'de Anayasa değişikliği için oy verme işlemi saat 08.00'da başladı. Okullarda kurulan sandıklarda seçmenler oy verme işlemine başladı.  Oylamaya sabahın erken saatleri olmasına rağmen katılımın yoğun olduğu görüldü. Kadın-erkek, yaşlı-genç, sandıklar önünde uzun kuyruklar oluşturdu. Bazı yaşlıların tekerlekli sandalye ve bastonlarıyla oylamaya katıldığı gözlendi.

OY KULLANIRKEN YAPILMASI GEREKENLER

Sandık kurulu görevlisi, seçmenin kimliğini alarak seçmen listesinde ismini bulacak ve kontrollerini yaptıktan sonra birleşik oy pusulası, zarf ve mührü seçmene vererek kabinde oyunu kullanmasını isteyecek.

Cep telefonu, fotoğraf veya film makinesi gibi görüntü kaydedici veya haberleşme sağlayıcı cihazlarla oy verme yerine girilmesi yasak olacak. Bu tür cihazlar, oy verme işlemi bittikten sonra iade edilmek üzere sandık kuruluna bırakılacak.

Oy pusulasında yırtık, işaret veya yazı olmamasına dikkat edilecek. Oy pusulasına basılacak mühür, tercih edilen alanın dışına taşırılmayacak. Birleşik oy pusulasında tercih edilen alana "TERCİH" mührü basılacak ve mührün kuruması beklenecek. Mühürlenen yer dışta kalacak şekilde oy pusulası katlanıp zarfa konulacak.

Seçmenler, zarfı sandığa attıktan sonra, sandık seçmen listesinde adının bulunduğu yerin karşısına imzasını atacak.AdminAdmin