Kültür&Sanat
Giriş Tarihi : 07-06-2024 10:26

İlçemizde “Okulum Kuzeyin Yıldızı Projesi” faaliyete geçti

İlçemizde ''Okulum Kuzeyin Yıldızı'' Projesi kapsamında Gerze Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde ''Kaşgarlı Mahmud Koridoru ve Okuma Köşesi" oluşturuldu

İlçemizde “Okulum Kuzeyin Yıldızı Projesi” faaliyete geçti

Sinop İl Milli Eğitim Müdürlüğünün ''Okulum Kuzeyin Yıldızı'' Projesi kapsamında İlçemiz Gerze Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi A Bloğunda okul idaresi, öğretmenler ve öğrencilerin katkılarıyla ''Kaşgarlı Mahmud Koridoru ve Okuma Köşesi'' yapıldı.

Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Kurumu (UNESCO) 2024 yılını, Dîvânu Lugâti't-Türk yılı olarak ilan etti. 11. Yüzyılda Kaşgarlı Mahmud tarafından kaleme alınan, Türk dilinin söz varlığını ve dönemin yazı dilinin gramer kurallarını bünyesinde toplaması ve Türk topluluklarının ağız özelliklerini ayrıntılı olarak ele almasıyla büyük önem taşıyan ve Türk dilinin ilk sözlüğü olan Kaşgarlı Mahmut'un Dîvânu Lugâti't-Türk isimli eseri, Türk diline olan hizmetinin en önemli nişanesi olarak kabul edildi.

Bu nedenle Kaşgarlı Mahmud tarafından Türk dünyasına armağan edilen bu eser sayesinde öğrenciler, Türkçe’ nin zenginliğini, çeşitliliğini, tarihî derinliğini, Türk coğrafyasını, mitolojisini ve folklorunu kapsamlı bir şekilde öğrenebilirken oluşturulan Kaşgarlı Mahmud Koridorunda ve okuma köşesinde kitaplarını okuyabilecekler.

İlçe Milli Eğitim Müdürü Yılmaz Ceylan; İl Milli Eğitim Müdürlüğünün AR-GE Birimi koordinesinde yürütülen ''Okulum Kuzeyin Yıldızı'' projesi kapsamında Gerze Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde oluşturulan Kaşgarlı Mahmud Koridoru ve Okuma Köşesinin hayata geçirilmesinde emekleri bulunan Okul Müdürü Safter SOYDAN'a, Müdürbaşyardımcısı Aytekin İNCEEFE'ye, Kaşgarlı Mahmud'un portresini koridora çizen okul Müdür Yardımcısı ve aynı zamanda Grafik ve Fotoğraf öğretmeni Hilal SOYDAN'a, Mobilya Dekorasyon Öğretmeni Hüseyin DANACI'ya, öğrencilere teşekkür ederek, Kaşgarlı Mahmud Koridoru ve Okuma Köşesinin öğrencilere hayırlı olmasını diledi.

Büşra ÇevikBüşra Çevik