Güncel
Giriş Tarihi : 23-05-2017 12:51   Güncelleme : 23-05-2017 13:03

Kayıtdışı İstihdama Ceza Yağacak

Sosyal Güvenlik Kurumunu (SGK) Sinop İl Müdürü Zafer Ali Ürkmez, Sinop, Kastamonu ve Çankırı illerini kapsayan bölgemizde kayıtdışı istihdam oranının bir önceki yıla göre yüzde5,7 artarak yüzde 53,77’ye yükseldiğini söyledi

Kayıtdışı İstihdama Ceza Yağacak
SGK Sinop İl Müdürü Zafer Ali Ürkmez, Sinop’ta kayıtdışı istihdama karşı yürütülen çalışmalar hakkında bilgi verdi.


Sinop, Kastamonu ve Çankırı illerini kapsayan bölgemizde kayıtdışı istihdam oranının artışta olduğunu ifade eden SGK Sinop İl Müdürü Zafer Ali Ürkmez, kurum olarak kayıtdışı istihdamın önüne geçebilmek için çalışmalara hız kazandırdıklarını belirtti. Bu kapsamda işverenlerle çeşitli toplantılar düzenleyerek kayıtdışı istihdamın getireceği olumsuzluklar hakkında bilgiler vereceklerini kaydeden İl Müdürü Ürkmez, tüm ikazlara rağmen kayıtdışı işçi çalıştırmaya devam eden yerlere gerekli cezai işlemleri uygulamaktan kaçınmayacaklarının altını çizdi.

 

Ürkmez; “İlimizde en büyük sorunlarımızdan bir tanesi kayıt dışı çalışma. Bize Sinop, Kastamonu ve Çankırı illerini kapsayan bölgesel veriler ulaştırılıyor. Bölgemizde 2015 yılı sonu itibari ile kayıtdışılık oranımız yüzde 48,5. Türkiye ortalamasının yüzde 32,4 olarak düşünürseniz ortalamanın neredeyse bir buçuk katı üzerinde. 2016 yılı verilerine göre ise bu oran 48,5’ten 53,77’ye yükseldi. Yani kayıtdışılıkta bölgemizde yüzde 5,27’lik bir artış yaşandı. Kayıtdışı istihdama karşı büyük bir mücadele başlattık. Kurumumuza sürekli kayıt dışı istihdam ile ilgili şikayetler gelmekte. Sürekli sahada bulunan denetmenlerimiz, şikayete konu işyerlerinde gerekli incelemeleri yapıyorlar. Tabi işverenlerimizi bu konuda bilgilendirmek amacıyla SGK olarak toplantılar düzenlemeyi düşünüyoruz. Çünkü bu tür kayıtdışı istihdamın tespiti halinde, işverenlerimize büyük yaptırımlar uygulanıyor. Bu yaptırımları anlatarak kayıtdışı istihdamın önüne geçmek istiyoruz. Tabi tüm bu uğraşlarımıza rağmen kayıtdışı işçi çalıştırmaya devam eden yerler olursa da gerekli cezai işlemleri uygulamaktan kaçınmayacağımızı da belirtmek istiyorum” dedi.

Kaynak: Vitrin Haber

Erkan TaşErkan Taş