Duyurular
Giriş Tarihi : 28-06-2024 12:53

O VATANDAŞLARA ÇAĞRI: “İVEDİLİKLE DEĞİŞTİRİN!”

Yeni çipli kimlik kartını kullanmayan vatandaşların çipli kimlik kartına sahip olmaları hususunda toplantı düzenlendi

O VATANDAŞLARA ÇAĞRI: “İVEDİLİKLE DEĞİŞTİRİN!”

Gerze’ de 28 bin 198 kişi yeni çipli kimlik kartlarını kullanmaya devam ederken yeni çipli kimlik kartlarına geçmeyen 1535 kişi ise eski tip nüfus cüzdanını kullanmayı sürdürüyor. Bu kapsamda gelişen teknoloji ile vatandaşların kamu hizmetlerinden daha hızlı, etkin ve güvenli şekilde yararlanması için çipli kimlik kartına sahip olmaları hususunda Gerze Kaymakamı M.Deniz Arabacı Gerze Nüfus Müdürü Mehmet Durmaz, Muhtarlar Derneği Başkanı Cihat Topcu ve Mahalle muhtarlarıyla toplantı düzenledi.

İlçemizde yeni kimlik kartına geçişin büyük oranda gerçekleştiği, ancak değişimi sağlamayan kalan az sayıdaki vatandaşlarımızın zorluk yaşamaması için yeni kimlik kartına geçmelerinin sağlanması ile alakalı tedbirler konuşuldu.

Nüfus cüzdanlarını yeni çipli kimlik kartlarıyla değiştirmek için, yurt içinde Alo 199, e-Devlet veya “https://randevu.nvi.gov.tr/” üzerinden herhangi bir nüfus müdürlüğü için randevu alarak başvuruda bulunabiliyor.

BAŞVURU NASIL YAPILIYOR?

Nüfus cüzdanlarını yeni çipli kimlik kartlarıyla değiştirmek isteyenler, yurt içinde Alo 199, e-Devlet veya “https://randevu.nvi.gov.tr/” üzerinden herhangi bir nüfus müdürlüğü için randevu alarak başvuruda bulunabiliyor. Başvuruda kişinin, yanında son 6 ay içerisinde çekilmiş bir biyometrik fotoğraf ve kimliği ispatlayıcı bir belgeyi (nüfus cüzdanı, kimlik kartı, uluslararası aile cüzdanı, sürücü belgesi, pasaport, geçici kimlik belgesi veya kurumların kendi mevzuatlarında kimlik yerine geçen belge) bulundurması ve Merkezi Nüfus İdaresi Sistemi’nde (MERNİS) kayıtlı açık adresinin olması gerekiyor. Ayrıca değerli kağıt bedelinin belirtilen bankalara yatırılması gerekiyor.

Büşra ÇevikBüşra Çevik