Sağlık
Giriş Tarihi : 13-10-2021 16:18   Güncelleme : 13-10-2021 16:32

Uyku Laboratuvarı tekrar faaliyete geçirildi

Uyku Laboratuvarında hekimlerce uygulanan tedaviler yeniden vatandaşların hizmetine açıldı

Uyku Laboratuvarı tekrar faaliyete geçirildi

Sinop Atatürk Devlet Hastanesinde ilk olarak 2015 yılı Mayıs ayında faaliyete geçirilerek vatandaşların hizmetine sunulan Uyku Laboratuvarı pandemi dolayısıyla faaliyetlerine ara vermişti. Uyku Laboratuvarında hekimlerce uygulanan tedaviler yeniden vatandaşların hizmetine açıldı.

Hizmete açılan Uyku Laboratuvarında uyku problemi yaşayan vatandaşların sorunlarının giderilmesi amaçlanıyor. Oluşturulan uyku laboratuvarların da, yine hastanın uyku ile ilgili tüm verileri hekimler tarafından incelenmek üzere dijital ortamlara kaydediliyor. Ev ortamı hassasiyetinde oluşturulan özel bir odada hasta uyurken gece boyu izleniyor ve kameraya kaydediliyor.

Horlama ve uykuda nefes kesilmesi olan, uykuda nefes darlığı ve nefes durması ile boğulurmuşçasına uyanan, gündüz aşırı uyku hali olan, uykuda anormal bacak hareketleri, uyku esnasında diş gıcırdatan ve anormal hareketler yapan, uykuda yürüyen hastaların uyku laboratuvarında incelenmesi gerekmektedir. Nöroloji ve Göğüs hastalıkları uzmanlarınca takip ve tedavileri yapılacak olup klinik tarafından polisomnografik inceleme sonucunda uyku apne sendromu saptanan hastaların takip ve tedavileri de yine uyku laboratuvarlarında yapılacak.

Uygulama hakkında bilgiler veren Sağlık Müdürü Dr. Fatih Reyhanlıoğlu, yorgunluk, aşırı sinirlilik, yüksek tansiyon, depresyon, unutkanlık, konsantrasyon bozukluğu, kontrol edilemeyen şişmanlama gibi sorunlarınız varsa; nedeni, sizin fark edemediğiniz uyku apnesi olabilir.

Tedavi edilmeyen uyku apnesi 10 - 20 yıl içinde kalp hastalıkları da dâhil olmak üzere yaşamı tehdit eden ciddi sağlık sorunlarına yol açabileceğinin unutulmaması gerektiğini belirtti.

“Sağlık Müdürlüğümüze bağlı Sinop Atatürk Devlet Hastanesinde tekrar faaliyete geçen uyku laboratuvarında gerekli tüm önlemlerinizi alabilir, kendinize ve sevdiklerinize sağlıklı, mutlu bir yaşam armağan edebilirsiniz” diyen Sağlık Müdürü Reyhanlıoğlu, tüm bu süreçlerde emeği geçen hastane yönetimine ve çalışma arkadaşlarına teşekkür etti.

AdminAdmin