Güncel
Giriş Tarihi : 29-05-2024 15:48

Acil numaralar tek çatı altında toplandı

Gerze Toplum Sağlığı Merkezi Eğitim Birimi tarafından 112 Tanıtım Faaliyetleri yapılmaya devam ediyor

Acil numaralar tek çatı altında toplandı

Tüm acil numaralar tek çatı altında toplandı. Vatandaşların acil durumlarda tek bir numaradan 112’ den yardım isteyebildikleri, “112 Acil Çağrı Merkezleri” ülke genelinde yaygınlaştırıldı. Acil çağrı yapılmasını gerektirecek durumlarda vatandaşların birden çok numara yerine tek bir numarayı bilmeleri, acil çağrı alındıktan sonra ihtiyaç duyulacak tüm ekiplerin en kısa sürede olay mahalline ulaşmalarını sağlamak amacıyla tek çatı altında toplandı.

Polis İmdat, 122 Alo AFAD, 156 Jandarma İmdat, 158 Sahil Güvenlik, 177 Orman Yangını İhbar ve 110 Yangın İhbar hatları da 2021’in haziran ayı itibarıyla devre dışı kaldı; hepsi, 112 Acil Çağrı Merkezinin numarası altında hizmet vermeye başladı.

Bu kapsamda Gerze Toplum Sağlığı Merkezi Eğitim Birimi vatandaşları bilgilendirmeye devam ediyor. Vatandaşların her türlü acil durumunda 112 aranıyor. Ülkemizde farklı acil yardım çağrıları için ( yangın, sağlık, güvenlik-asayiş) hâlihazırda farklı hizmet numaraları kullanılmaktadır. Birden fazla olan acil çağrı numaralarının tek numara (112) altında toplanmasını sağlamak üzere 112 Acil Çağrı Merkezlerinin kurulum çalışmaları İçişleri bakanlığı koordinesinde yürütülüyor.

Büşra ÇevikBüşra Çevik