Güncel
Giriş Tarihi : 08-08-2017 10:51   Güncelleme : 08-08-2017 11:33

Ay Tutulması, Gerze'de İlgi Çekici Manzara Oluşturdu

Kısmi Ay tutulması gerçekleşti. Kısmi Ay Tutulması Gerze'den de izlenebildi

Ay Tutulması, Gerze'de İlgi Çekici Manzara Oluşturdu
 Önemli doğa olaylarından bir tanesi olan ''Ay Tutulması'' 7 Ağustos Pazartesi gecesi (Dün gece) gerçekleşti.

Gerçekleşen ''Ay Tutulması'' ilçemizden de izlenebildi. En net haliyle Rusya'dan izlenen ay tutulması, Ortadoğu, Avrupa, Pasifik ve Asya gibi çeşitli kıtalardan da izlenebildi.

Kısmi Ay tutulması, Türkiye saati ile (TSİ) 20:23 sularında Dünyanın tam gölge konisine girerek parçalı tutulma başladı. Ay tutulması Gerze'de de gözlendi. Bu doğa olayı Gerze'de ilgi çekici manzara oluşturdu.

AY TUTULMASI NEDİR?

Ay, kendi yörüngesinde dolanırken, kimi zaman Dünya'nın gölgesine girer. Buna Ay tutulması denir. Ay tutulması, dolunay zamanında ve Ay'ın düğüm noktalarına yakın olması durumunda meydana gelir. Ay'ın, Dünya'nın gölgesine girmesi ile Güneş'ten aldığı parlaklığı kaybetmesi neticesinde görülür. Güneş, karşı düğüm noktasında veya ona yakın olmalıdır. Bu şartlar altında Dünya'nın gölgesi Ay'a düşer. Bu 42.000.000.000 km uzanan gölge konisi Ay'ın uzaklığından yaklaşık 8800 km geniştir. Ay, saatte 3456 km hareket ettiği için ortalama Ay tutulmasının zamanı yaklaşık 40 dakika ile bir saat arasında değişir. Ay tutulması, yeryüzünün Ay'ın ufuk çizgisinin üzerinde olduğu herhangi bir bölgesinden gözlenebilir. Ay'a karşı olan Dünya yüzeyine çarpan Güneş ışınları Dünya'nın atmosferi tarafından kırıldığı için, Ay tutulmasında Ay, tamamen kaybolmaz. Dünya etrafında kırılan ışıklarda mavi renk yutulduğu ve kırmızı renk yansıtıldığı için, Dünya'nın gölgesi kırmızı renkte görülür. Bu güçsüz ışık kalıntıları görünürlüğü mahallî atmosferik şartlara bağlı olarak Ay'ı tuhaf bir bakır renginde ortaya çıkarır.Bunun sonucunda Ay tutulması olur.

Dünya, Ay ve Güneş'in bazı değişik durumları kısmi Ay tutulmasını sağlar. Bu durumlarda Ay'ın üzerine Dünya'nın tam gölgesi değil, kısmi gölgesi düşer. Ay tutulması genellikle yılda iki kere ortaya çıkar. Bazı özel durumlarda Ay tutulmasının hiç ortaya çıkmadığı veya üç defa ortaya çıktığı da olabilir.

AdminAdmin