Duyurular
Giriş Tarihi : 08-02-2018 15:20   Güncelleme : 08-02-2018 15:31

Çocuklara çakmak ve çakmak gazı satışı yasaklandı

Sinop Valiliği tarafından, Sinop il sınırları içerisinde çocuklara çakmak ve çakmak gazı satışının yasaklandığı bildirildi

Çocuklara çakmak ve çakmak gazı satışı yasaklandı

Sinop Valiliği tarafından, İl sınırları içerisinde çocukları; solunması ya da koklanması durumunda bağımlılık yapan, zihinsel, fiziksel ve psikolojik gelişimlerini olumsuz yönde etkileyen ve devam edilmesi halinde ölümle sonuçlanan, insan sağlığına zararlı çakmak gazının zararlarından korumak, çocukların çakmak gazına erişimini ve işyerlerinin (dükkân, seyyar satıcı vb.) bu maddeleri çocuklara satmasını engellemek amacıyla çeşitli tedbirlerin alındığı bildirildi.

Tedbirler kapsamında İlimiz sınırları içerisinde on sekiz yaşını doldurmamış olan çocuklara çakmak ve çakmak gazı satışı yasaklandı.  2709 Sayılı Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nın 41. Maddesi, 5442 Sayılı İl İdaresi Kanunu’nun 11/C ve 66. Maddesi, 5326 Sayılı Kabahatler Kanunu’nun 32. Maddesi, 2559 Sayılı Polis ve Salahiyet Kanunu’nun 2/A ve 11. Maddesi ve 5395 Sayılı Çocuk Koruma Kanunu’nun 3 ve 4. Maddeleri gereği, Çocuklara; hiçbir suretle çakmak ve çakmak gazının satışı ve dolumu yapılamayacağı, çocuklara satışı yapıldığı tespit edilen çakmak ve çakmak gazı ürünleri gerekli işlemler yapıldıktan sonra çocuğun velisine, vasisine, kanuni temsilcisine teslim edileceği bildirildi.  Ayrıca yapılan açıklamada 5442 Sayılı İl İdare Kanunu’nun 11. Maddesi gereğince alınan bu karara uymayanlar hakkında fiil ayrı bir suç teşkil etmediği takdirde 5326 Sayılı Kabahatler Kanunu’nun 32. Maddesinde öngörülen idari para cezası uygulanacağı aktarıldı.

AdminAdmin