Güncel
Giriş Tarihi : 03-06-2024 14:46   Güncelleme : 03-06-2024 15:21

Gerze' de “Gazze’ yi Anma Nöbeti”

İlçemizdeki sivil toplum kuruluşları, Filistin'e destek olmak amacıyla basın açıklaması gerçekleştirdi

Gerze' de “Gazze’ yi Anma Nöbeti”

İHH (İnsani yardım derneği), Türkiye Gençlik Vakfı, Diyanet Sen, Memur-Sen, Cihannüma, Birlik Vakfı, Hak iş, İlim Yayma Cemiyeti, Sinop Önder, Eğitim Destek Platformu bir araya gelerek Gazze'de yaşananları duyurmak ve Filistinlilere destek amacıyla ilçemizde “Gazze’ yi Anma Nöbeti” tutuldu.

AK Parti Gerze Kadın Kolları Başkanı Saadet Güleryüz Akyol ve yönetimi de basın açıklamasında hazır bulunarak Filistin' e destek için çağrıda bulundu.

Gerze Müftülüğünün katkılarıyla Hükümet Konağı önündeki nöbette, Kur'an-ı Kerim okundu, fotoğraf sergisi düzenlendi, sivil toplum kuruluşu gönüllüleri söz alarak basın açıklaması gerçekleşti.

Yapılan basın açıklaması şu şekilde: “Kıymetli katılımcılar sözüme alimlerimiz tarafından Filistin mücadelesi için verilen fetvadan bir bölüm ile başlamak isterim; "Gazze'yi desteklememek cihaddan kaçmaktır. Siyonistlerin Kudüs, Aksa ve Filistin'e yönelik saldırıları Müslümanların savunma cihadı yapmasını gerektirmektedir. Müslüman halkın elinden geldiğince seferber olması, elindeki tüm imkanlarla düşmana saldırması veya düşmanın ve destekçilerinin elçiliklerine giderek protesto etmesi farzdır" Bu cihetle bu gün ve şu saatte buradayız.

Sekiz ayı aşkın bir süredir Gazze'de soykırımda bulunan Siyonist İsrail rejimi dün gece yeni bir caniliğe imza atmış ve başarısızlıklarını, verdiği kayıpları, esir edilen askerlerini unutturmak, dünya gündeminden uzak tutmak için Refah'ta onlarca Filistinliyi bombalarla yakarak şehit etmiştir. İslam ülkelerinin liderlerinin sessizliğinden aldığı cesaretle Siyonistler, insanlıktan uzak bir halde terör saldırılarını sürdürürken gerçekleşen bu son saldırı Sözün bittiği yer olmuştur. Uluslararası Adalet Divanı'nın saldırıları durdurma kararı aldığı Gazze Şeridi'ndeki Refah kentinde yerinden edilen Filistinlilerin çadırlarını bombalayan Siyonistler' in anlayacağı tek dilin güç olduğu da net bir şekilde bir kez daha ortaya çıkmıştır.

Sekiz ayı aşkın bir süredir Siyonistlere direnen Gazze halkının da Filistin direnişine destek olmak için meydanları dolduran vicdan sahiplerinin de tek isteği Siyonistlere karşı anladığı dilden yanıt verilmesidir. Bu bağlamda İslam ülkelerinin liderlerine büyük bir sorumluluk düşmektedir. Vakit, Erbakan Hocamızın dediği gibi İsrail'e karşı güç gösterme vaktidir. Zira İsrail rejiminin kınamalardan, sözlü tepkilerden anlamadığı ve bu tutumu umursamadığı gayet açıktır.

Bugün içerisinde bulunduğumuz zillet halinin en büyük müsebbibi İslam ülkelerinin aciz liderleridir.

Bugün içerisinde bulunduğumuz zillet halinin en büyük müsebbibi İsrail rejimine karşı vahdet ruhunu kuşanıp İslam Barış Gücü'nü oluşturmayanlardır.

Bugün içerisinde bulunduğumuz zillet halinin en büyük müsebbibi Gazze cayır cayır yanarken İsrail rejiminin üzerine kabus olamayan İslam ülkelerinin idarecileridir.

Ey İslam ülkelerinin liderleri; Allah'tan korkun, İslam'ın izzetine sarılın, dinimizin emirlerini kuşanın. Sizin acziyetiniz yüzünden Gazze yanıyor ve sizin etkisizliğiniz yüzünden Gazzeli kardeşlerimiz soykırıma uğruyor.

Değerli katılımcılar, Filistinli kardeşlerimiz bugün insanlık dramının en acısını yaşıyor ve sadece kendi toprakları için değil tüm İslam coğrafyası için bedel ödüyor. Öyle ki: Filistin direnişi bugün sadece kendi topraklarını koruma yahut özgürleştirme maksadıyla mücadele vermiyor. Filistinli kardeşlerimiz aynı zamanda Bağdat'ın, Şam'ın, Doğu Türkistan'ın, Diyarbakır'ın ve İstanbul'un selameti için de mücadele ediyor.

Bugün bizler çok iyi biliyoruz ki; karşımızda bulunan İsrail adlı terör organizasyonunun hedefi yalnızca Gazze, Kudüs yahut Batı Şeria ile sınırlı değil. Bugün İsrail Gazze'de başarılı olduğu takdirde Siyonistlerin yarınki hedefleri Hatay, Diyarbakır, Adıyaman ve daha birçok şehrimiz olacak.

Bundan dolayıdır ki; Hamas sadece Filistin için değil Türkiye için de savaşmaktadır. Türkiye halkı Hamas başta olmak üzere Filistin direniş hareketlerinin ne yanında ne de arkasındadır. Anadolu insanı bugün Filistin direnişinin ta kendisidir. İdarecilerimizden de aynı duruşu beklemekteyiz. Ülkemizde bir yanda Hamas’ ı terörist gören anlayış, diğer yanda algılarla, hamasetle -mış gibi yapan anlayış mevcuttur, biz bu ikisinden de beriyiz. Ticarette hülle yapan anlayıştan, anayasa değişikliği maskesi ile Gazze gündemini örtmeye çalışan narkozlama anlayışından, mazlumları sokak köpekleri kadar gündemine almayan sahte hak savunucularından, Gazze’yi toprak meselesi ya da arapların meselesi olarak gören hastalıklı anlayıştan, ve ikiyüzlü kadın ve çocuk hakları savunucularından biriyiz. Rabbim bizleri affetsin, bizleri gaflette olanlardan yazmasın.”

Büşra ÇevikBüşra Çevik