Güncel
Giriş Tarihi : 19-10-2022 10:26   Güncelleme : 16-10-2023 12:24

Gerze' de Muhtarlar Günü

19 Ekim Muhtarlar Günü nedeniyle köy ve mahalle muhtarları Hükümet Konağı önünde Atatürk Büstüne Çelenk sundu, günün ehemmiyetiyle ilgili açıklama yaptılar

Gerze' de Muhtarlar Günü

Hükümet Konağı önünde düzenlenen çelenk törenine Gerze Kaymakamı Tekin Dundar, Gerze Belediye Başkan Vekili Mustafa Doruk, Gerze İlçe Jandarma Komutanı Üsteğmen Ali Su, İlçe Emniyet Müdürü Erol Ulaş, köy ve mahalle muhtarları ile siyasi parti temsilcileri ve kamu kurum/kuruluş müdürleri iştirak etti.

Tören, saygı duruşu ve İstiklal Marşı okunmasının ardından Köy Muhtarları Derneği Başkan V. Cihat Topcu’ nun konuşmasıyla devam etti.

Köy Muhtarları Dernek Başkan V. Hızarçayı köyü Muhtarı Cihat Topcu, kendi derneklerine ait çelengi Atatürk Büstüne sunduktan sonra günün anlam ve önemine ilişkin konuşmasını gerçekleştirdi.

Topcu, yapmış olduğu konuşmada, “1829’dan bu yana Yerel Demokrasinin en eski örneğini temsil eden muhtarlık müessesinin faaliyetleri ile ilgili genelgede Muhtarların bir yandan köy ve mahalle sakinlerinin devlet kurumlarıyla ilişkilerinde aracı bir rol oynarken diğer yandan da çağdaş kamu yönetimi anlayışının en temel gereksinimlerinden biri olan katılımcılığın sağlanmasında önemli bir görevi yerine getirdiği bildirildi.

Aynı genelge ile Muhtarlarımız ve muhtarlık müessesinin ihtiyaçları, karşılaştıkları sorunlar ve bu sorunlara yönelik çözüm önerileri ile bu müessesenin tarihsel bağlarını koruyacak geleceğe ilişkin vizyonunun belirlenmesine yönelik çalışmaların yürütülmesi amacıyla 19 Ekim gününün Muhtarlar Günü olarak belirlenmesi uygun görülmüştür.

Çalışmalarımız, görevimiz ve karşılaştığımız zorlukların farkındalığı bizleri onurlandırmıştır. Tam da sırası gelmişken köylere gelen memurdan, askerden, sivil vatandaştan yerliden yabancıdan, hırsızdan, kaçaktan, kaçakçıdan, uzun lafın kısası olandan olması gerekenden olmaması gerekeni takibe kadar her şeyden mesul olan muhtarlarımızın fark edilerek gün belirlenmesi bu anlamda kutlamalar yapılması hepimizi mutlu etmiştir. Tüm muhtar arkadaşlarımın buradan muhtarlar gününü tekrar kutlar görevlerinde başarılar dilerim” ifadelerini kullandı.

AdminAdmin