Güncel
Giriş Tarihi : 10-06-2024 16:18   Güncelleme : 10-06-2024 16:21

Gerze’ nin %5’ inin yok: 28 bin 198 kişi kullanıyor

Gerze’ de yeni çipli kimlik kartına geçmeyen 1535 kişi eski tip nüfus cüzdanını kullanmayı sürdürüyor

Gerze’ nin %5’ inin yok: 28 bin 198 kişi kullanıyor

2016 yılında Kırıkkale'de başlanan yeni çipli kimlik kartları, ülke genelinde yaygınlaşarak milyonlarca tarafından kullanılmaya başlandı. Gerze’ de 28 bin 198 kişi yeni çipli kimlik kartlarını kullanmaya devam ediyor. Yeni çipli kimlik kartlarına geçmeyen 1535 kişi ise eski tip nüfus cüzdanını kullanmayı sürdürüyor.

Gelişen teknoloji ile vatandaşların kamu hizmetlerinden daha hızlı, etkin ve güvenli şekilde yararlanması için çipli kimlik kartına sahip olmaları önerilirken yetkililer yeni çipli kimlik kartı kullanmayan vatandaşların geçmeleri konusunda hassas olmalarını istedi.

BAŞVURU NASIL YAPILIYOR?

Nüfus cüzdanlarını yeni çipli kimlik kartlarıyla değiştirmek isteyenler, yurt içinde Alo 199, e-Devlet veya “https://randevu.nvi.gov.tr/” üzerinden herhangi bir nüfus müdürlüğü için randevu alarak başvuruda bulunabiliyor. Başvuruda kişinin, yanında son 6 ay içerisinde çekilmiş bir biyometrik fotoğraf ve kimliği ispatlayıcı bir belgeyi (nüfus cüzdanı, kimlik kartı, uluslararası aile cüzdanı, sürücü belgesi, pasaport, geçici kimlik belgesi veya kurumların kendi mevzuatlarında kimlik yerine geçen belge) bulundurması ve Merkezi Nüfus İdaresi Sistemi’nde (MERNİS) kayıtlı açık adresinin olması gerekiyor. Ayrıca değerli kağıt bedelinin belirtilen bankalara yatırılması gerekiyor.

Büşra ÇevikBüşra Çevik