Güncel
Giriş Tarihi : 10-06-2024 10:46   Güncelleme : 10-06-2024 10:47

Gerze'de Kurbanlıklar Pazara İndi

Atatürk Mahallesi Halil Bayraktar Caddesi Sinop Samsun Yolu üzerinde kurulan Kurban Pazarında satışlar başladı

Gerze'de Kurbanlıklar Pazara İndi

Yaklaşan Kurban Bayramı öncesinde Gerze’de kurban pazarı kuruldu.

Gerze köylerinden besicilerin getirdiği küçük ve büyükbaş hayvanlar pazarda alıcılarını beklerken, bu yıl fiyatların oldukça yüksek olduğu gözlendi.

Gerze Belediyesi tarafından hummalı bir çalışma ile kurulan alanda kurban satıcıları kendilerine ayrılan yerlerde düzenlemeleri yaptı, kurbanlıklar pazara getirilmeye başladı. Kurban pazarına giren tüm hayvanların pazar süresince veteriner hekim kontrolünde sağlık muayeneleri ve kontrollerinin yapılacağı kaydedildi.

Geçtiğimiz yıl küçükbaş kurbanlıklarda fiyatlar küçükbaş kurbanlıklarda fiyatlar 6 ila 12 bin lira arasında değişirken, büyükbaşlarda ise bu rakam 50 bin liradan 150 bin TL arasında değişiyordu. Bu yıl küçükbaş hayvanlar 15.000 TL - 25.000 TL arasında; büyükbaş hayvanlarda ise 80.000 TL – 200.000 TL arasında değişiyor.

Pazara hayvanlarını getiren satıcılar hayvan pazarında henüz hareketin başlamadığını ifade ederken, kurban bayramına 2-3 gün kala hareketliliğin daha da artacağını tahmin ettiklerini söylediler.

Büyükbaş hayvanın 2 yaşın üzerinde olduğu nasıl anlaşılır?

Dinimiz gereği 2 yaşın altındaki büyükbaş hayvanların kurban olamayacağını söyleyen kurban satıcıları bunu anlamanın kolay bir yöntemi olduğunu söylediler.

"Hayvanın yaşının en iyi dişlerinden anlaşılmaktadır. 2 yaşında bir hayvanın alt çenesinde bulunan dişlerin arası daha açıktır ve yetiştiriciler arasında 'Kapak açmak' denilen olaya hazır haldedir. “Kapak Açmak” deyimi hayvanın ön alt çenesinde iki adet kazma şeklinde dişin çıkmasıdır. Eğer bir hayvanın alt çenesindeki dişlerin arası bu dişlere yer açmak için açılmış ise hayvan 2 yaşın üzerindedir. Eğer dişler çıkmışsa 2,5 - 3 yaş aralığındadır ve kurbanlık olabilir” şeklinde belirttiler.

Büşra ÇevikBüşra Çevik