Güncel
Giriş Tarihi : 04-06-2015 11:08   Güncelleme : 04-06-2015 12:50

Öğrencilere Çeken Akıntı Semineri

İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve Sinop Sahil Güvenlik Komutanlığı tarafından lise öğrencilerine Gerze Atatürk Kültür Merkezinde suda boğulma ve çeken akıntılar konulu bir seminer verildi

Öğrencilere Çeken Akıntı Semineri

İlk olarak katılan öğretmen ve öğrencilere "Çeken Akıntı" konulu sinevizyon gösteriminin ardından konuşan TC. Sinop SAHİL Güvenlik Komutanlığı'ndan Seyir Astsubay Çavuş Muharrem Kara, çeken akıntı ve boğulmalarla alakalı bir seminer verdi.

Seyir Astsubay Çavuş Kara'nın seminerinden öne çıkan başlıklar ise şu şekilde;

ÇEKEN AKINTI NEDİR?
Çeken akıntılar, deniz dip yapısının topuk-dalyan-topuk (kum tepeciği-yarık-kum tepeciği) şeklinde olduğu bölgelerde görülen ve sığ sudan derin suya hareket eden oldukça kuvvetli akıntılardır. Rüzgârlı havalarda topuklarda (kum tepesi) kırılan dalgaların dalyan (çukurluk) bölgelerinden geriye doğru hareketi sonucu oluşan bu akıntılar, dünya şampiyonu bir yüzücünün dahi karşı koyamayacağı kadar güçlüdür. 

ÇEKEN AKINTI NERELERDE VE NE ZAMAN GÖRÜLÜR?
Çeken akıntılar tüm Karadeniz sahillerinde görülebilen kuvvetli akıntılardır. Rüzgarlı, fırtınalı ve dalgalı havalarda görülür. Dalga yüksekliği arttıkça çeken akıntının gücü de artar. 

ÇEKEN AKINTI NEDEN TEHLİKELİDİR?
Halk arasındaki yaygın söylentilerin aksine bu akıntılar insanları dibe çekmezler; akıntıya kapılanları kıyıdan uzaklaştırıp açığa doğru taşırlar.
Boğulma olayları nispeten güvenli sığ sulardan açığa doğru çekildiğini fark eden insanların, korku ve panikle çırpınarak kıyıya dönmeye çabalamaları ve sonuçta yorgun düşerek kendilerini su üzerinde tutamamaları sonucunda gerçekleşmektedir. 

ÇEKEN AKINTIYI NASIL TESPİT EDERİZ?
• Denizin belli bir bölgesinde su rengi diğer bölgelerden bariz biçimde farklıysa, 
• Sanki bir kanal boyunca devam eden birbirine karışmış ve düzensiz ilerleyen su görüntüsü varsa, 
• Düzenli bir biçimde denize ilerleyen köpükler bulunuyorsa…

ÇEKEN AKINTIYA KAPILMAMAK İÇİN NELER YAPMALIYIZ?
Dalgalı havalarda denize girmemeyi tercih edin.
Denize girmek için cankurtaran ve sağlık ekibi bulunan sahil ve plajları tercih edin. 
Denizde su yüzeyinde kalmanızı sağlayacak can yeleği gibi kurtarma malzemeleri bulundurun. 
Tek başınıza denize girmeyin. Yanında kurtarma malzemeleri bulunan ve iyi yüzme bilen birisini gözcü olarak sahilde bırakın. 
Denize mutlaka deniz kıyafetiyle girin.

ÇEKEN AKINTIYA KAPILIRSAK NELER YAPMALIYIZ?
Öncelikle sakin olun. Akıntı sizi dibe çekmez, sahilden açığa doğru sürükler. Sahile doğru yürümeye çalışarak kendinizi yormayın, akıntıyı yenemezsiniz. Akıntının sizi götürmesine bir süre izin verin. Akıntı zayıfladığında sahile değil yanlara doğru yüzerek akıntıdan kurtulun. Her zaman su üzerinde kalmaya çalışın ve elinizi kaldırarak yardım istemeye çalışın.

ÇEKEN AKINTIYA KAPILAN BİRİNİ GÖRDÜĞÜMÜZDE NASIL YARDIM ETMELİYİZ?
Deniz içerisinde elini kaldıran birini gördüğünüzde bu kişinin yardıma ihtiyacı olduğunu bilin. Kişiyi sakin olması konusunda (ses vb. yollarla) uyararak derhal cankurtaran çağırın. Cankurtaran yoksa can simidi, halat vb. deniz malzemeleri atarak yardım edebilirsiniz. 

AdminAdmin