Güncel
Giriş Tarihi : 15-08-2022 13:59   Güncelleme : 14-08-2023 12:27

Gerze’ de geleneksel Aşure günü gerçekleşti

Gerze Belediyesi tarafından Muharrem Ayı münasebetiyle vatandaşlara Aşure dağıtıldı

Gerze’ de geleneksel Aşure günü gerçekleşti

Gerze’de gelenek haline gelen Aşure günü, geçen yıllarda olduğu gibi bu yılda yoğun bir kalabalıkla kutlandı.

Merkez Camii önünde öğlen namazından sonra başlayan etkinliğe Gerze Kaymakamlığı görevini vekaleten yürüten Dikmen Kaymakamı Feyza Nur Kılıç, Gerze Belediye Başkanı Cevat Şensoy çok sayıda vatandaş katılım sağladı.

Gerze vaizi Hasan Çakıroğlu’ nun yaptığı duanın ardından vatandaşlara elleriyle aşure dağıtan Dikmen Kaymakamı Gerze Kaymakam V. Feyza Nur Kılıç ve Belediye Başkanı Cevat Şensoy katılım sağlayan tüm misafirlere teşekkür etti.

Aşure Günü Nedir?

Hz. Nuh, Hz. İdris Peygamberden sonra gönderilen peygamberlerden biridir. Hz. Nuh’un oğulları olan Sam, Ham, Yasef kendisine iman etmelerine karşın, diğer asi oğlu Kenan ve kavminden pek çok kimse ona inanıp iman etmez.

1000 seneden fazla Allah’ın emirlerine kavmine tebliğ etmesine karşın ne yazık ki Hz. Nuh çok zulme uğrar ve inanmayanların alaylarına maruz kalır. Sonunda kavmini Allah’a şikayet eder.

Allah Hz. Nuh’a çok büyük bir gemi yapmasını emreder. Ve ona yardım etmesi için Cebrail’i kendisine yardımcı gönderir. Hz. Nuh emre itaat ederek büyük bir gemi yapar ve kendisine iman eden ne kadar mümin varsa onları gemiye bindirir. Her cinsten birer çift hayvanı da yanlarına alır. 

Ve Allah sonunda büyük tufanı kopartır. Gökten yağan yağmurlar ve yerden fışkıran sular bütün yeryüzünü kaplar bu sırada büyük gemi hareket eder. Sadece gemiye binen müminler kurtulur. Gemi aylarca suda kalır bu zaman zarfında yanlarına aldıkları yiyecekler tükenmeye başlar. Geriye kalan yiyecekleri bir kazanda toplayarak bir çorba pişirmeye başlarlar. İşte o zamanda yapılmış çorbaya bugün aşure diyoruz. Dolayısıyla aşure gününün muharrem ayında olması bu ayın kıymetine kıymet katmıştır.

AdminAdmin