Teknoloji
Giriş Tarihi : 25-01-2018 13:25   Güncelleme : 25-01-2018 13:46

Sinop Nükleeri İçin Seminer Düzenlendi

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), "Nükleer Sektörde Kalite Yönetim Sistemi, Standartlar ve Nükleer Güvenlik Kültürü" konulu seminer düzenlendi

Sinop Nükleeri İçin Seminer Düzenlendi

TOBB'dan yapılan yazılı açıklamaya göre, nükleer alanında Türk- Japon iş birliğini de güçlendirecek seminer, 24-25 Ocak'ta gerçekleştirilen Seminerde, nükleer santral projelerinde kullanılan ürün standartları, tedarikçilerde aranan özellikler ve nükleer sektörde bütünleşik kalite yönetimi konusunda Japon uzmanlar bilgilendirme yaptı.

"TÜRKİYE CARİ AÇIKTAN KURTULACAK"

Tedarik zincirinde yer almayı hedefleyen sanayiciler için nükleer kalite yönetimi ve güvenlik konusunda aydınlatıcı bir etkinlik olması beklenen seminerin programına konuşma yapan TOBB Başkanlık Divan Üyesi Faik Yavuz, "Ulusal kalkınma hamlesinin itici gücü olarak nükleer sanayi, Türkiye’yi cari açıktan kurtarabilecek önemli bir etken olacaktır. Nükleer teknolojinin her geçen gün geliştirilmeye muhtaç, sonu olmayan bir teknoloji olduğunu ve bu kapsamda günümüzde 31 ülkedeki 450 adet nükleer reaktörün dünyanın elektrik enerjisi talebinin % 11’ini karşıladığını ifade etti. 15 ülkede 60 reaktörün de halen inşaat aşamasında olduğunu belirten Yavuz, "Başta Çin, Rusya ve Hindistan olmak üzere pek çok ülke önümüzdeki 15 yıllık süreçte nükleer kapasiteyi artırmayı planlamaktadır. Biz ülke olarak bu konuda geç kaldık. 1960’lı yıllarda başlayan bu süreçle ilgili bir sonuç alınamıştır. Ama bizler kaybettiğimiz bu zamanı  telafi etmeye kararlıyız.

"KAYBETTİĞİMİZ ZAMANI TELAFİ EDECEĞİZ"

12 Mayıs 2010 tarihinde Rusya Federasyonu ile imzalanan hükümetler arası anlaşma kapsamında Mersin-Akkuyu sahasında her biri 1200 megavat gücünde 4 adet reaktör kurulması için çalışmalar yürütülmektedir. İkinci nükleer santral için 3 Mayıs 2013 tarihinde Japonya ile hükümetler arası anlaşma imzalanmıştır. Japonya ile yapılan anlaşma uyarınca Sinop-İnceburun sahasında yine 4 adet Fransız-Japon ortak tasarımı reaktör kurulması planlanmaktadır. Akkuyu ve Sinop projelerine ilaveten üçüncü bir nükleer santralin inşaatına başlanabilmesi amacıyla yer seçim çalışmaları Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından sürdürülmektedir" şeklinde konuştu. 

Ankara Sanayi Odası (ASO) Başkanı Nurettin Özdebir ise, ASO koordinatörlüğünde kurulması planlanan İleri Teknoloji ve Nükleer Eğitim Merkezi Projesi kapsamında dünyadaki iyi uygulama örneklerini titiz bir şekilde incelediklerini ve sektörde öncü birçok ülkede ilgili merkezlere ziyaretler gerçekleştirdiklerini kaydetti.  Özdebir, "Stratejimiz, mevcut yerli sanayi altyapısını nükleer sektör için verimli kılmak ve mükerrer yatırımları önlemek, benzer faaliyet yürüten firmaların ortak çalışmaları ile sinerji yaratmak olacaktır. Böylelikle Türk sanayisi nükleer sektörde rekabet gücü kazanacak ve yakın çevremizde planlanan nükleer santral projelerinde de uluslararası avantaj kazanacaktır. Hedefimiz Türkiye’de kurulması planlanan nükleer santral projelerinin ve bu projelerin altyapılarının mümkün olduğunca yerelleştirilmesidir

Seminerde Japonya Büyükelçiliği Ekonomik İlişkiler Müsteşarı Taich Noda da yer aldı. İki gün sürecek seminerde, Türk firmalarının Sinop ve diğer nükleer santral projelerinde kullanılan ürün standartları, tedarikçilerde aranan özellikler ve nükleer sektörde bütünleşik kalite yönetimi konusunda alanında Japon uzmanlar bilgilendirmelerde bulunacak.

hakan akbaşhakan akbaş