banner122

Halkın Katılımı Toplantısı Yapıldı

Halkın Katılımı Toplantısı Yapıldı
23 Temmuz 2020 Perşembe 18:02

Sadıklar Soğuk Hava Tesisleri ve Su ürünleri San. Tic. TTD. ŞTİ. Bugün Gerze Halk Eğitim Merkezi toplantı salonunda Halkın Katılımı (Çevresel Etik Değerlendirmesi - ÇED) Toplantısı yaptı.

23 Temmuz 2020 tarihinde üç toplantı şeklinde gerçekleştirilen Halkın Katılımı Toplantısı Çevre Şehircilik ve İl Müdürü ve Bakanlık temsilcisi, Şirket yetkililerinin katılımıyla düzenlendi.

Ağ Kafeslerde Su Ürünleri Yetiştiriciliği (Sadıklar 1 ve 2 Nolu Tesis)

Ağ Kafeslerde Su Ürünleri Yetiştiriciliği (Sadıklar 3 ve 4 Nolu Tesis)

Ağ Kafeslerde Su Ürünleri Yetiştiriciliği (Turan 2 Nolu Tesis) (950 Ton/Yıl)-(950 Ton/Yıl) konulu proje sahiplerinin projelerinin sunumu (bilgilendirmesi) yapıldı.

Sinop İli, Gerze İlçesi, Deniz Yönü Açıkları, 1. Potansiyel Yetiştiricilik Alanı

Sinop İli, Gerze İlçesi, Deniz Yönü Açıkları, 2. Potansiyel Yetiştiricilik Alanı

Sinop İli, Gerze İlçesi, Deniz Yönü Açıkları, 1. Potansiyel Yetiştiricilik Alanı

Sunumu yapılan projelerin tanıtımına tarafımızca tanınmayan 3-5 kişi (ilçe sakininin) katılması merak konusu olurken,

Gazeteci Fatih Uysal Halk Eğitim Merkezinde yapılan toplantının mevzuata uygun bir şekilde halka duyurulmadan yapıldığı kanaatinde olduğunu ifade ederek, bu toplantının Gerze ilçe sakinlerince bilinmesinin mümkün olmadığını dile getirdi.

Tarafımıza söz hakkı verildiğinde ise, Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Oğuzhan Kurt, toplantının Gerze Kaymakamlığına ve Gerze Belediyesine bildirildiğini, yine aynı şekilde ÇED ‘Halkın Katılımı Toplantısı’ yerel basında (?) yayınlandığını ifade etmesine rağmen toplantı salonunda Gerze'nin geleceğiyle alakalı bir konuda Kaymakamlık ve belediye temsilcilerinin olmaması dikkatimizi çekmiştir.

Yine aynı şekilde Gazeteci Fatih Uysal, balık kafeslerinin hazırlanan ÇED projelerinde kıyıdan kuş uçuşu 4 bin ile 5 bin küsür metre yazmasına rağmen, balık kafeslerinin kıyıya tahmini 900-1000 metre mesafede durduğunu söylemesi üzerine, yetkililer belirtilen kafeslerin geçici olarak orada olduğunu daha sonra kafeslerin belirtilen mesafeye çekileceğini dile getirdiler.

Yine ilçemizde ki tek çevreci sivil toplum örgütü YEGEP’inde (Yeşil Gerze Platformu) toplantıda olmaması dikkatimizi çekmiştir.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Yavuz YİĞİT - 9 ay önce
Önce yasaya aykırı olarak projenin uygulanacağı yere en yakın yer olan Gerze de ilk toplantılarını yapmadıla
Sonrada Kaymakamlık ve Belediyeye, yerel basına haber verdik deyip topu onlara atarak Gerzede katılımsız toplantı yaptılar!
Bu ucube projenin yapımına çoktan onay verilmiş ve prosedürler tamamlanmaktadır onu anladık fakat burada benim merak ettiğim;
Gerzemizi halkın oylarıyla 4 Yıl EMANET Alan belediye başkanımız bu konuyla ilgili bir açıklama yapacak mı?
Öncelikle şunu söylemeliyim biz siyasi ve ticari her türlü unsuru GERZELİLİĞİMİZİN Gerisine atan bireyleriz!
Eğer Sayın belediye başkanının haberi yoksa ne tepki verecektir ki vereceği hertürlü engelleme tepkisine desteğimiz olacaktır.
Eğer haberi vardı ise kendiside mi bu çarka dişli olmuştur?
Bugünden tezi yok konu ile ilgili tarafını belli edip halka bilgi vermesi gerekmektedir!
Misafir Avatar
şaban öztürk - 9 ay önce @Yavuz YİĞİT
Öncelikle senin gibi kaç kişilerle uğraştım. Bir kısım aştım da ve senin gibi yazanların senin gibi konuşanların hepsi bilgisiz konuşan sabit fikirli ve bilgi konusunda bir adım ileri gitmemiş insanlarsınız. Bu iş turizim cenneti bodrum ve diğer Ege bölgelerinde Karadeniz’in diğer illerinde yapılıyor onlar gelir kaynağı sağlarken siz istemeyin. 30 kişi çalışsa yaklaşık 100 kişiye emek kapısı nakliyesi marketcisi motor bakımcısı hariç sizin gibiler parayı ilçeye çekmeye çalışmaz sadece paranın dışarı çıkmasına seyirci kalırsınız. Gerze’de kaç tane BİM ,A101 ve ŞOK marketi (BİM cezaevi karşısı Cuma günleri kaç TL cira yapıyor bilgin var mı ? ) var neden Gerzeliler kazanmasında ulusal marketler kazanıyor. Sen siyatci olacaksın ama boşa kürek sallıyorsun, Biz Gerzeliyiz Gerze kazansın biz kazanalım ve birkaç kişi istihtam etsin isteriz. İstemeyenler bir kişi fazladan işçi çalıştırsın ödesin maaşını , sigortasını kim yapacak istemiyorsunuz neye göre istemiyorsunuz, Esnafsın halkta para olm
Avatar
gerzeliii - 9 ay önce
kendileri çalıp kendileri oynamışlar..
Avatar
Şaban öztürk - 9 ay önce
Öncelikle Gerze için hayırlı olsun. Gerze halkınGerzeli yatırım yapacakken karşı çıktı fakat bu toplantıya hiç kayılan göremedim ben istanbuldan toplantıya katılmak için geliyorsam Gerze kaymakamlığı internet sayfasından yayınlanan ilanı bir gazeteci görüp bunu haber yapamıyorsa başka yere suç atmasın. Gerze için hayırlı olsun kuran şirketede hayırlı olsun ben yapamadım onalar yapsın. Belediye benim alanımı zora soktu kendileri usılsuzluk yaptı Gerzeye hayırlı olsun anlayana

Editörden: Şaban bey, biz yatırıma karşı olmadığımızı o toplantıda da söyledik. fakat ilçemiz açısından böylesine önemli bir konuyla ilgili toplantının duyurusu sinop değilde Gerze de yapılsa sanırım daha doğru olurdu. biz bu düşünceyi orada dile getirdik. Kaymakamlığın sitesinde 10 Temmuz'da duyurunuz yer almıştır. haklısınız bu duyurunuz orada yayınlanmış ve biz bunu gözden kaçırdık. Her ne olursa olsun bu sizin duyuru noktasında ki hassas davranmadığınızı göz ardı etmez. Çünkü bizlere ulaşan birçok kişi ve çevreci STK toplantıdan haberi olmadığını dile getirmiştir. Fatih Uysal
Misafir Avatar
adnan özdemir - 9 ay önce @Şaban öztürk
yerden göğe kadar haklısın kardeşim umarım bu kapılar sanada tekrar açılır inşAllah önüne konulan taşlar birer birer temizlenir dar görüşlü karnı tok sırtı pek engelciler birer ikişer aşılır kim bu memlekete bir ekmek kapısı açar ise Allah razı olsun bu engel olanlar olmaya çalışanlar birazda olumlu taraftan baksalar işsiz aşsız olanları sadece secimlerden önce değilde sonrada düşünseler ne kaybederler çevremizde işe ihtiyacı olan bukadar insan varken karşı koymak nedir anlamak zor
Misafir Avatar
Yavuz YİĞİT - 9 ay önce @Şaban öztürk
Anladığım kadarıyla bu sözümona "yatırım" işini ilk önce siz yapacakmışsınız fakat engellenmiş ve yapamamışsınız. Kim engellediyse yüreğine sağlık. Eğer o zamanda bilgim olsa yine önünüzde set olmak için mücadele verirdim. Birkaç kişi rant elde edecek diye vatanımın cennet bahçelerinden birini hiç ettirmek bizlik iş değil. Şu anda içinde bulunduğumuz şartlarda da yine gereken mücadeleyi vermekten asla vazgeçmeyeceğiz. Balıkçılık kooperatifinin bile haberi yok yapılan adını bile koymaya tenezzül etmediğim işten! Halkın nasıl haberi olabilir? Sizin bir kuyruk acınız var belli ve bu acıya sebep olan işi takip ediyorsunuz onu farkettik. Ama bu şehrin halkının kafasında böyle tilkiler barınmaz. O yüzden "acaba Gerzemde bugün kimler rant için bu güzelliğin canına okumak için hamle yapacak" diye takip etme gereğide duymaz. Saygılar.
Avatar
adnan özdemir - 9 ay önce
salgın döneminde bile işini kaybedenlere 3-4 ayda yaklaşık yirmibinlira kadar gelir sağlayabilen diğer işyerlerinin kapandığı dönemde ayakta durabilen bir iş kolu oluşmakta olup buna sudan sebepten bahanelerle engel olan olmaya çalışanlar olsa olsa karnı tok sırtı pek işe ihtiyacı olmayan birileridir sohbetlerinde söylemlerinde bu memlekette üretim yapılmadığından hayat pahallılığından herbir şeyin hatta samanın bile ithal edildiğinden şikayet ettikleri aşikar ama ne yazıkki üreticiye engel olmaktada geriye durmayanda bunlar sorsan denizi kirleteceklerinde bahsederler o zaman lavaboyu kullanma kardeşim mufakta banyonda kimyaslları kullanma kardeşim sadece çiftliklermi kirletiyor denizi içtiğin meşrubat şişesinden kullandığın poşete arabanın lastiğinden ne ararsan var denizde önce bunlara engel ol inşAllah teşebbüste bulunan firmalar başarırlar kim bu memlekette bir ekmek kapısı açarsa Allah razı olsun yolu açık olsun
Avatar
Şaban Öztürk @ Yavuz YİĞİT - 9 ay önce
Öncelikle senin gibi kaç kişilerle uğraştım. Bir kısım aştım da ve senin gibi yazanların senin gibi konuşanların hepsibilgisiz konuşan sabit fikirli ve bilgi konusunda bir adım ileri gitmemiş insanlarsınız. Bu iş turizim cenneti bodrum ve diğer Ege bölgelernde Karadenizin diğer illerinde yapılıyor onlar gelir kaynağı sağlarken siz istemeyin. 30 kişi çalışsa yaklaşık 100 kişiye emek kapısı nakliyesi marketcisi motor bakımcısı hariç sizin gibiler parayı ilçeye çekmeye çalışmaz sadece paranın