Güncel
Giriş Tarihi : 28-02-2011 23:09   Güncelleme : 28-02-2011 23:09

Herşey AB İçin mi?

AB fonlarından daha etkin faydalanabilmek içinmiş...

Herşey AB İçin mi?

Sinop Valiliği “İLİMİZDEKİ AB ÇALIŞMALARINDAN HABERDARMISINIZ?” adlı basın bülteninde AB katılım sürecinde daha etkin rol oynayabilmesi amacıyla yeni bir yapılanmaya gidildiğini vurguladı.

 

Basın Bülteninde:

            “Valiliğimizin AB’ye katılım sürecinde daha etkin rol alabilmesi için yeni bir yapılanma oluşturuldu. Bu kapsamda İlimizde oluşturulan AB Daimi Temas Noktası ile AB Koordinasyon Merkezi kanalı ile vatandaşlarımız ve kuruluşlarımız AB sürecine daha etkin olarak katılabilecek ve ihtiyaç duyduğu bilgiye kolayca ulaşabilecekler.

 

            İl AB Daimi Temas Noktası oluşturuldu

 

            İl düzeyinde AB ile ilgili reformların gerçekleştirilmesi, AB üyelik sürecinin daha iyi anlaşılması ve AB mali kaynaklarının daha verimli kullanılması amacıyla İlimizde Vali Yardımcısı Salih ALTINOK İl AB Daimi Temas Noktası olarak görevlendirilmiştir.

 

            Buna ilaveten, İldeki Kamu Kuruluşlarından, meslek örgütlerinden, üniversitelerden ve sivil toplum kuruluşlarından temsilcilerin yer aldığı İl AB Uyum Danışma ve Yönlendirme Kurulu oluşturularak aşağıdaki temel görevleri yerine getirmekle görevlendirilmiştir.

 

                        -AB’ye uyum ile ilgili yürütülen reformları ve mevzuat düzenlemelerini izlemek ve değerlendirmek.

 

            -AB Fon ve Mali Kaynaklarından azami ölçüde yararlanılması amacıyla proje faaliyetlerini teşvik etmek ve gerekli desteği sağlamak.

 

            -AB’ye üyelik sürecimizle ilgili olarak sağlıklı bir kamuoyu oluşumuna katkıda bulunmak.

 

            İl AB Koordinasyon Merkezi Kuruldu

 

            Vatandaşlarımızın AB ile ilgili konularda ilk danışma noktası olarak hizmet vermesi planlanan İl AB Koordinasyon Merkezimiz ilimizde Özel İdare bünyesinde aşağıdaki konularda hizmet vermektedir.

 

            -AB fonları ve mali kaynaklarının daha etkin kullanılması amacıyla proje hazırlayan kamu kurumları,sivil toplum örgütleri, özel kuruluşlar ve kişilere proje hazırlama konusunda teknik destek sağlamak.

 

            -AB çağrılarının il içinde duyurulmasını koordine etmek.

 

            -AB katılım sürecinde yerelde AB ile ilgili çalışmaların daha etkin yürütülmesini sağlamak.

 

            -Kamuoyunun AB ile ilgili konularda bilinçlenmesi ile ilgili konularda çalışmalar yürütmek.

AdminAdmin