Siyaset
Giriş Tarihi : 13-02-2011 22:29   Güncelleme : 13-02-2011 22:29

Mevlid Kandili, Sevgililerin Sevgilisi Hoşgeldin !

14 Şubat 2011 Pazartesi gününü Salı'ya bağlayan gece Mevlid Kandili.

Mevlid Kandili, Sevgililerin Sevgilisi Hoşgeldin !

Peygamberimiz Hz.Muhammed (SAV)’in alamlere rahmet olarak gönderilişini ve ilahi mesajını anlamak,örnek ahlakını ilke edinmek, ve O’na en içten sevgi ve muhabbetle bağlılğımızı göstermek adına asırlardır,bu gece mevlid kandili olarak kutlanmaktadır.

 

Bu geceyi kutlamak nasıl olmalıdır? Öncelikle Peygamberimizi anlamak ve algılamak gerekir.

Peygamberimizi şu ayetlerle anlatmaya başlayalım;

Kim peygambere itaat ederse Allah'a itaat etmiş olur. Kim de yüz çevirirse, biz seni onlara bekçi olarak göndermedik..(Nisa 80)..

Allah’a ve Rasulüne itaat edin; umulur ki merhamet olunursunuz.”(Ali İmran 132)

 

Kim Allah’a ve Rasulüne itaat ederse, onu altından ırmaklar akan içinde ebedi kalacakları cennetlere sokar. İşte büyük kurtuluş budur.”(Nisa 13)

 

De ki: Eğer siz Allah’ı seviyorsanız bana uyun ki, Allah da sizi sevsin ve günahlarınızı bağışlasın. Allah bağışlayandır, esirgeyendir.(Ali İmran 31).

 

Bu konuda en yetkili ağızdan uygulama ile ilgili örnekleri sizlerle paylaşmak isterim.

Hz.Aişe:”Hz.Resul hiç kimseyi azarlamazdı.Kendisine fenalık edenlere fenalıkla karşılık vermez,onları yapanları affederdi.O hiçbir Müslümanı ismiyle telin etmemiş,hiçbir kadın,köle,cariye,hizmetçi veya hayvanı dövmemiş;hiçbir kimsenin haram olmayan hiçbir ricasını reddetmemişti.”

 

“Resul-i Ekrem (s.a.v.) evine girdikçe,tebessüm eder,arkadaşlarının arasında olduğu zaman katiyyen ayağını uzatmaz,sözlerini tane tane söyler,o kadar ki onları dinleyen ezberleyebilirdi.”

 

Resul-i Ekrem (s.a.v.) ‘e on yıl akadaşlık eden ve O’nun hizmetinde bulunan Enes b.Malik (r.a.):”Ahlak bakımından insanların en güzeli Resulullah idi.”dedikten sonra devamla “Allahın Resulu yaptığım bir şey için,Niçin böyle yaptın?”,yapmadığım şeyler için de “Niçin şunu şöyle yapmadın?”diye tekdir etmek şöyle dursun asla “uff” bile demedi. Vallahi dokuz veya on sene hizmet etttim de bir defa olsun azarlamadı.”dedi.

 

Evet   , Rasulullahı anlamak, onun getirdiğine iman etmek ve getirdiklerini tebliğ etmek bizim görevimiz ve misyonumuz olmalıdır. Bu çerçevede onun getirdiklerini yaşamak,yaşatmak  ve tebliğ etmek Allah  Resulunü  anlamış olmaktır…

Bu vesilerle 2011 yılının ilk kandili olan Mevlid Kandiline erişmenin mutluluğuyla ,O’nu anlamaya çalışmalı,Kuran-ı Kerimi okumalı,tefekkür etmeli,peygamberimizin sünnetine sünnetle teslim olmalı.

AdminAdmin