Gerze'de "Ortaçağ" rezaleti

Yaykıl köyünde adeta ortaçağ rezaleti yaşanıyor. Emekli olması ardından Ankara'dan 'Mutlu Memleket' diyerek gelip yerleştiği Gerze'ye bağlı Yaykıl köyünde su aboneliği yaptıramayan yaşlı adam, tanker ve bidonlarla su ihtiyacını karşılıyor.

Gerze'de "Ortaçağ" rezaleti
29 Ağustos 2021 Pazar 21:48

Karayollarından emekli olduktan sonra eşiyle birlikte Ankara'dan Gerze ilçesine 'Mutlu Kent' diyerek gelip yerleşen Erdoğan Gençol, geldiğine bin pişman oldu. Ev yaptırıp Yaykıl köyüne yerleşen Gençol, sıra su aboneliğine gelince muhtarlıktan bölgede yaşanan su sıkıntısı nedeniyle aldığı 'hayır' cevabı karşısında şok oldu. Valilik ve Sinop İl Özel İdaresine dilekçeyle başvuran Erdoğan Gençol, yetkili makamdan aldığı 'abonelik ivedi olarak yapılmalı' cevabı üzerine yaşadığı mutluluk da yine kısa sürdü. Yetkili makamın yazısına rağmen yine abone olamadı. 

MUTLU MEMLEKET DİYE GELDİM, MUTSUZ OLDUM
Gördüğü muameleye anlam veremediğini belirten Erdoğan Gençol, "Ben aslında buralı değilim. Sinop'u haberlerden 'mutlu kent' olarak duydum ve yerleşmeye karar verdim. Ankara'da bir kurumdan emekli olduktan sonra ömrümün kalan kısmını geçirmek için geldim. Şu an Yaykıl köyü nüfusuna kayıtlıyım. Taşınmaz üzerine inşaat ruhsatı alarak inşaatımı tamamladım. Ardından Haziran ayında yapı kullanma izin belgesini aldım. Köy muhtarı ile yapılan yüz yüze görüşmemde, köy halkına ait suyun tarafıma bağlanmayacağı söylendi. Bunun üzerine İl Özel İdaresine dilekçe verdim. Özel idarenin suyun bağlanması gerektiğine dair cevap yazısı şahsıma ve muhtara iletildi. Bu yazıya ve iskan belgesine rağmen kanuni hakkım olan su yine muhtar tarafından bağlanmayacağı söylendi. Ben köy nüfusuna kayıtlı köyle sürekli ikamet eden biriyim. Konutumda içme ve kullanma suyu ihtiyacını seyyar tanker ve bidonlarla gideriyorum. Su hakkı en doğal haktır. Muhtarın yapmış olduğu hak gaspıdır. Bölgede su sıkıntısı olabilir. Su sıkıntısı var diye abone yapmamak anlaşılır değil. Ben buradan sayın Cumhurbaşkanımızdan ve İçişleri Bakanımız Süleyman Soylu'dan yardım istiyorum" dedi. 

OLMAYAN SUYUN ABONELİĞİ ANLAMSIZ
Köy Muhtarı Salih Turan'da bölgede büyük çaplı su sıkıntısı yaşandığını, su olmayan yerde abonelik yapmanın da anlamsız olduğunu söyledi. Turan: "Yaykıl çok geniş olduğu için konu sadece Erdoğan beyle ilgili değil. Yani bu konu bir kişiye mahsus bir sorun değil. Yaklaşık 170 parsele su vermek zorundayız. Köyün üç mahallesinde su yok, yani suyum yetersiz. Erfelek suyu gelince herkese verilecek. Şu an ihalesi yapıldı. Erfelek'ten su gelmeden bu iş düzelmez. Su gelmedikten sonra, olmayan suyun aboneliğini yapmanın da bir anlamı yok. Buradaki abonelik sorunu değil, su sorunu. Biz kimseyi mağdur etmek istemiyoruz. Gelin isterseniz depolara bir bakın. Yıllardır suyumuz yok. Konu şahsi değil" diye konuştu. 

İL ÖZEL İDARESİ: ABONELİK İVEDİ YAPILMALI
Bu arada Erdoğan Gençol'un şikayeti üzerine İl Özel İdaresi tarafından muhtarlığa gönderilen yazıda aboneliğin yapılmasının yasal zorunluluk olduğu söylendi. Yazıda, "Erdoğan Gençol, ilgili dilekçesinde özetle Gerze ilçesi Yaykıl köyü sınırları içinde bulunan arsasına konut yaparak iskan belgesini aldığını, köy muhtarına su aboneliği için başvurduğunu, ancak köy muhtarının şebeke suyunun kısıtlı olması nedeniyle abonelik yapmadığını belirtmiş ve içme suyu aboneliği yapılmasını talep etmiştir. Köy içme sularının 7478 sayılı Köy İçmesuları Hakkında Kanun hükümleri gereğince köy ihtiyar heyeti sorumluluğunda olup, imar mevzuatına uygun olarak yapılmış yapılara talep halinde içme suyu aboneliği vermenin yasal zorunluluk olduğunun bilinmesi hususunda gereğini rica ederim" denildi. 

Yine İl Özel İdaresi başka bir yazısında da: Söz  konusu mevzuat hükümlerine göre mevzuata uygun olarak yapılmış meskenlere içme suyu aboneligi verilmesi muhtarlıklar tarafından yapılmakta olup, özellikle Covid 19 pandemi sürecinde içme ve kullannıa suyu hijyen açısından daha fazla önem arz ettiğinden abonelik taleplerinin ivedi sonuçlanadırılması gerekmektedir" dedi.

SU SORUNU; GERZE'DE KRONİKLEŞEN BÜYÜK SORUN
Bu arada köyde büyük çaplı su sıkıntısı yaşanıyor. Bir çok hanenin musluğundan su akmıyor. Gerze ilçesinin bir çok noktasında kronikleşen su sorunu bölge halkına büyük mağduriyet yaşatıyor. Su zengini bir coğrafyada bu çağda yaşanan su problemini vatandaş anlamakta güçlük çekiyor.

Kaynak : Vitrinhaber


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Niyet Art Niyet - 1 yıl önce
Su yoksa herkese yok. Dayı daha iyi bahane bul. 170 parsele vermek zorundaymis :) adam dışardan geldi diye yokuş yapmanin gereği yok
Avatar
Gerzeli - 1 yıl önce
Burada asıl tehlikeli olan muhtarın mahkeme kararını bile tanımaması. Su yok bağlamıyorum. Yahu senin görevin yasama değil yürütme. Yasama emri yazmış, yokuş yapıyorsun. Hayırdır? Derebeyliği mi ilan edildi? Su yoksa basıp ankaraya gidip anlatacaksın, faturayı vatandaşa kesmek nedir?
Avatar
Gürhan Tanga - 1 yıl önce
Beyefendi çok mutsuzsa mutlu olacağı başka bir kente yerleşebilir. Yeraltı, yerüstü tüm sular tehlike boyutunda azaldı. Muhtar gerekli açıklamayı yapmış. Gerze’nin sırtını yasladığı dağların arkasındaki köylerde eskiden her haneye kol gibi akan bir havuz düşerdi şimdi bir ikisi ya akıyor ya da yazları kuruyor. Aynı sorun heryerde yaykıla has bir durum yok….
Avatar
Umut - 1 yıl önce
Su çok da bağ bağçe sulamaktan yetmiyor
Avatar
Semih Sanlı - 1 yıl önce
Muhtarlar köyü temsil eden kamu görevlisidir. Herkesin talebini kabul etmek zorundadır.Derhal uyarı cezası verilmeli.Kendi başına buyruk hareket edemez.
Avatar
yatkından - 1 yıl önce
bende 4 sene oldu evimizi yapalı su sorunu bizimde var
iskanlı bina bi de kaçakmı olacaktı yıl 2021dayı abartılı olmuş biraz salih muhtar iyi niyetli bi arkadaş aradığımız zaman bi çaresine bakıyor su varsa yoksa yok zaten selamlar
Avatar
Yilmaz - 1 yıl önce
Gerzeli diye başlık atmışsın 170parsel var yaykilda1tanesine verdimi hepsine vermek zorunda su yetersizoldugundan bağlanmıyor gerzeli bir vadandaş yazmış muhtar Ankara'ya gitsindiye Ankara'ya gitmeye gerek yok Sinop il özel idaresi suyu õrştúler suyun yetersiz olduğunu söylediler erfelekte su ihalesi yapıldı ozaman 170parsele su bağlanacak dediller