Kafes Balıkçılığı ÇED Toplantısı Düzenlendi

Sinop Gerze açıklarında yapılması planlanan “balık kafesleri” ile ilgili kamuoyunu bilgilendirmek amacıyla yapıcı firma Sinop’ta ÇED toplantısı düzenledi.

Kafes Balıkçılığı ÇED Toplantısı Düzenlendi
04 Aralık 2019 Çarşamba 11:32

Gerze açıklarında yapılması planlanan “1, 2, 3 Ağ Kafeslerde Alabalık (2.850ton/yıl) Yetiştirme Tesisi” projesi için Sinop Kültür Merkezinde Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) toplantısı düzenlendi.

Toplantıda kurulması planlanan kafesler ile ilgili teknik bilgiler firma yetkilisi tarafından katılımcılara anlatıldı.

Kıyıya en yakın uzaklığın 4350 metre, en uzak mesafenin 5830 metre olduğu kaydedilirken, katılımcılar bu mesafenin çok daha kısa olduğunun vurgusunu yaptı. Bunun haricinde kafeslerin 950 ton olacağı belirtildi.

Firma yetkilileri ÇED sürecinin yalnızca yapılan toplantı ile sınırlı olmadığını, bununla ilgili olarak internet sayfalarında da ÇED raporunun halkın görüş ve önerilerine açık durumda olduğunu belirtti. Vatandaşların süreç tamamlanana kadar görüş öneri ve şikâyetlerinin internet sayfaları üzerinden yapabilecekleri kaydedildi. Toplantı süresi içerisinde kafesler ve üretim ile ilgili detaylı bilgiler aktarılırken, toplantıya katılan vatandaşlar proje ile ilgili merak ettiklerini yetkililere sordular.

Toplantıda en çok dikkat çeken şey ise katılımcı sayısının oldukça az olmasıydı. 2 Aralık 2019’da Sinop Kültür Merkezinde yapılan toplantı gün boyu dört oturumda gerçekleşirken katılımcı sayısı bir hayli düşüktü.

Bu duruma tepki gösteren Erkan Taban, ”Bu toplantılar havuzların etki edeceği en yakın ilçe neresi ise orada yapılması lazımdı. Yani bu toplantının Gerze’de yapılması gerekiyordu. Neden Gerze’de değil de Sinop’ta yapıldı, toplantıya neden Gerze ve Dikmen’den katılan balıkçı ya da vatandaş yok” diyerek tepkisini dile getirdi.

Konuyla alakalı olarak düşüncelerini aktaran birçok balıkçı ve çevreci, Sinop Kültür Merkezinde yapılan toplantının usulsüz olduğunu vurguladı. ÇED yönetmeliğinin 9. Maddesine vurgu yapan vatandaşlar, toplantı yapılan yerin dahi doğru olmadığını vurguladı.

ÇED Yönetmeliği 9. Maddesi

1.Komisyonun kapsam belirleme toplantısından önce halkı yatırım hakkında bilgilendirmek, projeye ilişkin görüş ve önerilerini almak üzere proje sahibi tarafından projenin gerçekleştirileceği yerde bakanlık ile muhatap sağlanarak belirlenen tarihte halkın katılımı toplantısı düzenlenir. 2.Çevresel etki değerlendirilmesi sürecinden önce proje sahibi tarafından halkı bilgilendirmek amacıyla anket seminer gibi çalışmalar yapılabilir.

a)Toplantı yeri valilik ve proje sahibi tarafından belirlenir ve valilik tarafından bakanlığa bildirilir. Toplantı için projeden en çok etkilenmesi beklenen ilgili halkın kolaylıkla ulaşabileceği merkezi bir yerin seçilmesine özen gösterilir.

b)Proje sahibi toplantının tarihini saatini yerini ve konusunu belirten bir ilanı ulusal düzeyde yayımlanan bir gazete ile o yörede yayımlanan yerel bir gazetede toplantı tarihinden en az on gün önce yayınlatır.

Bunların haricinde toplantıya katılan bir vatandaş “Kıyıya en yakın kafes uzaklığı 4350 metre olması gerekir ifadesi yer alırken şu anda Gerze ilçe sınırları içerisinde yer alan kafeslerin kıyıya uzaklıkları tahminen 1200-1300 metre civarında. Ve en önemlisi ÇED raporu olmadan faaliyete başlamaması gereken firma nasıl oluyor da faaliyete girebiliyor?  Tüm bunlarla alakalı olarak en kısa zamanda ilgili mahkemeye başvuracağız” diyerek tepkilerini dile getirdiler.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Gerzeli - 3 yıl önce
Bilgilendirme değilde kamuoyunu ikna etme toplantısı diyelim biz buna. Ne yapılacaktı toplantıya katılıp alkış mı tutulacaktı? Gerze açıklarında yapılacak kafeslerin toplantısını;
1-Haftaiçi
2-Sinopta
Yapacaksın ve aynı zamanda çoğunluğunu cenazelerinde bile zor izin veren fabrikalarda çalışan nüfusun oluşturduğu Gerzeden katılım bekleyeceksin!
Bunun adı çok farklıdırda demeyeceğim!
Eğer birilerinin parmağına bal sürmekse niyet, vatandaşı kim dinler ki?
Cumhurbaşkanı bile sabah parti başkanı olarak hazırladığı tasarıyı akşam veto ediyor bu ülkede. Kimseden normal birşey beklemeyin yani...
Avatar
Vatandas - 3 yıl önce
Bu haber için sadece bir yorum yapılıyor ve kimsenin (1 Siyasilerin 2 Göbeğini kasiyanlarin 3 Çevrecilerin 4 Gerze Severlerin) sesi çıkmıyor ise bizler bunu hak ediyoruz. Birileri zengin olacak cepleri para dolacak diye bu deniz faciasina şahsen sessiz kalmayacağım. Gerze de yaşıyor isek tepkimizi gösterelim . Sessiz kalmayalım. Yarın çok geç olabilir.
Avatar
Gerzeli vadandş - 3 yıl önce
Cok uzak degilmi kiydan 100 metre mesafe olsa iyi degilmi denizleri kuruttunuz şimdi kafes balkcilik kaldi onuda kurdunuz rahatlayin
Avatar
Sevim - 3 yıl önce
Toplantının Gerzede yapılması gerekir Gerze halkının haberi yok toplantı Sinop da yapılıyor ve biz bunu internet sitesinde haberlerde öğreniyoruz.
Avatar
Göbeğini Kaşıyan Adam! - 3 yıl önce
Dünya’nın çok uzak olmayan gelecekteki en ciddi sorunu beslenme olacak. Bunun için de bu yatırımların yapılması gerekli. Sorun şu ki biz ülkemizde bu tür işleri, otunu çıkarmadan beceremiyoruz. Ortalığı hep bir pisliktir götürüyor. Bakın şimdi ben daha farklı bir şey söyleyeceğim sizlere. Gerze’nin kanalizasyonu derin deniz deşarjı ile nereye verilecek. Yapılacak olan balık kafeslerinin tam altına verilecek. Sonra da o balıkları bu millete afiyetle yedirecekler. Belediye Başkanı, çıkıp da hop siz ne yapıyorsunuz diyebilir mi? Kazma-kürek, taş-toprak, mezarlık, müteahhitler vs. işlerden vakit bulup da kafasını kaldırıp görebilirse; ağanın otunun üzerine ot yaptırmam diyebilir belki. gka