banner175

Ortak yönetim kuruluyor

Gerze Balıkçı Barınağı sorunu, belediye ile balıkçıları ortak bir masada buluşturdu

Ortak yönetim kuruluyor
29 Nisan 2021 Perşembe 18:06

1982 yılında yapımına başlanan, 2006 yılında projesi oluşturulan ama henüz imar planında balıkçı barınağı olarak gözükmeyen Gerze Limanı, Gerze Belediyesi ve Su Ürünleri Kooperatifini karşı karşıya getirdi.

Süreli kiralanan ve Gerze Belediyesi’ndeki 10 yıllık kira süresinin dolmasının ardından Gerze Su Ürünleri Kooperatifi, barınağın kendilerine devredilmesi noktasında girişimde bulunmuştu.

Konuyla ilgili sorun yaşanması üzerine Gerze Belediye Başkanı, Belediye Meclis Üyeleri ve Belediye Çalışanları Kooperatif Üyeleri ile İskele Çay Bahçesinde bir araya gelerek konunun çözümü noktasında istişarelerde bulundu.

Tarım ve Orman Bakanlığı’nın Gerze Belediyesi’ne balıkçı barınağı üzerinde (liman içi) bulunan yapıların yıkılıp o bölgenin Gerze Su Ürünleri Kooperatifine teslim edilmesi noktasındaki yazısının ardından oluşan devir kargaşası yapılan toplantı ile giderildi.

Gerze Belediyesi ile Balıkçılık Kooperatifinin ortak bir yönetim oluşturulması kararı alındı

Kooperatif Başkanı Gültekin Olgunsoy Balıkçı Barınağının kendilerine ait olduğunu kaydederek barınağın bir an önce devredilmesi gerektiğini ve kullanım hakkının balıkçı barınağının gerçek sahipleri olarak kendilerine ait olması gerektiğini söylemesi üzerine Belediye Başkanı Cevat Şensoy, “biz belediye olarak buranın size devredilmesi noktasında bir ikilem yaşamıyoruz. Fakat yıllar içerisinde balıkçı barınağı olarak nitelendirilen bu alanda birçok sosyal alan yapılmış, ilçe sakinleri yaz, kış aileleriyle birlikte buralarda vakit geçirmektedir. Bu anlamda bu alanın yıkılmasını doğru bulmuyorum” şeklinde düşüncelerini aktardı.

Şensoy aynı zamanda, ilçemiz açıklarında birçok balık kafesinin kurulduğunu, bu kafeslerle ilgili Gerze Belediyesi’nin hukuki olarak itirazları olduğunu, yine balık kafesleri lojistiğinin Gerze Balıkçı Barınağı’ndan yapılmasının bu alanda istenmeyen görüntülere sebebiyet verebileceğini bu sebeple buranın işletmesinin birlikte yapılabileceğini söyledi.

Belediye Fen İşleri Müdürü Gönül Erol ile Çevre Mühendisi Uğur Çetin ise yapmış oldukları değerlendirmede barınağın Gerze Balıkçı Kooperatifine verilmesinde bir beis görmediklerini yalnızca hepimizin ortak kullanımı olan denizlerimizde balıkçı kafeslerinde kaliteli yem yerine ucuza mal edilen piyasa yemleri verilerek hem denizin hem sahilin kirlenebileceği noktasında endişe taşıdıklarını bundan dolayı oluşturulacak ortak bir yönetimle birlikte hareket edilebileceğini işaret ettiler.

Yaklaşık bir saat süren görüşme neticesinde Gerze Su Ürünleri Kooperatifi ile Gerze Belediyesi hukuki süreç bitinceye kadar ortak bir yönetim kurması noktasında konsensüse vardı.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
samimi - 1 yıl önce
Balıkçı barınağında bulunan olumsuz hurda malzemeler v.s. görüntüler düzeltilmelidir. özel teknesi kayığı olanlar da gerzenin gelişimi ve turizm potansiyeli düşünülüyorsa dikkate alınmalıdır. tüm liman içi balıkçılarınmış gibi davranılmasın.
Avatar
Göbeğini Kaşıyan Adam! - 1 yıl önce
Gerze Belediyesi’nin ileri sürdüğü argümanlar çok zayıf. Yönetimi Gerze Balıkçı Kooperatifi’ne verilirse, liman balık çiftliklerinin mandırası olur ortalığı ot götürür demeye getirmişler. Haklılar ama Gerze Belediyesi balık çiftliklerinin ve kullanılan yem kalitesinin standartlarını belirleyip, bunları kontrol etmiyor sonuçta. Neye dayanarak böyle bir argüman ileri sürmüşler. Önce limana kendi akıttıkları lağımı çözsünler. Bölgenin rantı ve kira gelirleri üzerine bir tartışma, bunun paylaşımı üzerine bir anlaşma yapılmış gibi duruyor. Belediye biraz daha zaman kazanmış, sonrasında Bakanlıkta bir proje ve imar düzenlemesi ile buraya el koyulur. Bence de bölgenin yönetimi Belediyede olmalıdır. Artık burası balıkçı barınağı da olmamalı zaten. Töngel Sokağı büyütülmeli, büyük tonajlı balıkçı gemileri orada yükleme boşaltma yapmalı. Liman marina, yelken, su sporları, amatör balıkçılık gibi sosyal ve kültürel alanlara tahsis edilmelidir. gka
Avatar
Göbeğini Kaşıyan Adam! - 1 yıl önce
Celal Mağdenoğlu ismi ile yazan yorumcu ne demiş: “limanın fiziki yapısının hatalı olması nedeniyle hava esmesi durumunda teknelerin yerleri değiştirilmek zorunda kalınıyor” Yani balıkçı barınağı hatalı yapılmış. Daha önce de sert poyraz ve lodos rüzgarında çok kayık battı, parçalandı limanda. Mendireği uzatma fikirleri konuşuldu. Yani bu hatalı yapılan limanda balıkçılarımız hep mağdur oldu. O zaman bu yanlışı Töngel Sokağı’na daha doğru bir balıkçı barınağı yaparak düzeltelim o halde. Balıkçılarımız daha fazla mağduriyet yaşamasınlar. Başkan Bey, zayıf argümanlar yerine sana sağlam bir pas attım, top sende artık. Buradan Bakanlığa yürüyüp golü yapman lazım. Dosyana GerzeninSesi arşivinde yer alan aşağıdaki haberleri de koyarsın ki dosyan sağlam olsun. Görüyorsun değil mi Başkan Bey, bazen kızdığın o yerel haberciler bir şehrin tarihini vesikalıyarak saygıyı hakeden bir iş yapıyorlar. Hadi yine iyisin Başkan Bey, al benden sana yine bedava danışmanlık hizmeti. gka

https://www.gerzeninsesi.com/m/guncel/firtina-kayik-batirdi-h1165.html
https://www.gerzeninsesi.com/m/guncel/lodos-tekne-batirdi-h4993.html
https://www.gerzeninsesi.com/m/yasam/lodos-hayati-olumsuz-etkiliyor-h5852.html
https://www.gerzeninsesi.com/m/guncel/gerze-limaninda-hamsi-kirliligi-h5844.html
Avatar
Gerzeli - 1 yıl önce
Kafes balıkçıların bahane ediyorlar bundan iki sene önce kafelere karşı eylem yaptığımızda ordakibakpartilikerden kim vardı belediye başkanının tek derdi orayı balıkçı ya vermeyip dışarıdan gelenlere gezecek yer sağlamak egerki balıkçılar alırsa buda başkan için büyük bir oy, kaybı demektir tutmuş birde sahile harcadığı elektrik temizlik hickullanamadigimiz düzgün çekmeyen İnterneti masraflarına bahsediyor
Avatar
Celal Mağdenoğlu - 1 yıl önce
Kafes balıkçılarının Gürzüvet çekeklerinin olduğu yerde kendi barınaklarını yapmak için girişimleri var diye duyumlar var. Bakanlıklardan izin çıkarsa ki muhtemelen çıkacaktır bu durumda liman kullanımında sorun ortadan kalkacaktır.
Havuzlar 27-30 kulaçlarda, dip akıntıları nedeniyle kirilik konusunda Gerze’ye verecegi zarar liman içine arıza durumunda ve yağış halinde tahliye olan arıtmadan dökülen kanalizasyon ve halı saha altından sızan atık su yanında esamesi okunmaz!
Belediyenin şu an kafesçilere karşı duruş göstermesi şaşırtıcı olsada olumlu bir davranış...
Bir çok liman ve balıkçı barınağın etrafı çevrili ve sadece üyelerin girebildiği unutulmamalıdır, Gerze balıkçı kooperatifininde bı uygulamayı yaşama geçirmesi haktır!
Liman içerisinde plaj ve lunapark olmamalıdır, limanın fiziki yapısının hatalı olması nedeniyle hava esmesi durumunda teknelerin yerleri değiştirilmek zorunda kalınıyor ve tesisler nedeniyle barınmada sıkıntı olabiliyor. Bu nedenle bütün paydaşların bir araya gelip bir asgari müşterek bulunması lazım.
Aklı selim bir planlamayla hem kayıkçılar hem limandan sosyal anlamda faydalanan halk zarar görmeyebilir...
Avatar
Alev - 1 yıl önce
Liman içi mevkiinde kurulan sosyal tesisler kanunlara uygun mu. Oradaki marinalarda bir kişi bogulsa bunun hesabını kim verecek. Limam mudürü ne iş yapıyor bunların kaldırılmasıyla ilgili girişimde bulundu mu yoksa biz vatandaş olarak mı girişimde bulunalım marinaları istemiyoruz.
Avatar
Ahmet uyanıksoy - 1 yıl önce
Aklımda , söyleyecek çok şey var , söylesem tesir etmez ,söylemesem gönlüm razı değil !
Avatar
Yeni barınak şart !! - 1 yıl önce
Zamanın şartlarına göre bu barınağın buraya yapılmasıyla başlayan sorunlu süreç (konumlandırma, mendirek boyutu, rüzgar alma, şehir içi olması), balıkçı gemilerinin artması ve günümüzde kafes balıkçılığı sisteminin de gelmesi ile artarak devam etmektedir. Gerze halkının deniz kenarındaki tek sosyalleşme alanı kullanılamaz hale gelmeden, balıkçıyla belediyenin arası açılmadan tek yapılacak şey şehir dışına yeni bir balıkçı barınağı yapılmasıdır. Hamsi sezonunda gelen gemilerin ve kamyonların 10-15 gün içinde liman içine bıraktığı pislik ortadayken bunun üstüne sürekli (7-8) ay boyunca yapılacak olan kafes balıkçılığı sevkiyatı insanlara gezecek bir alan bırakmayacaktır. Lafı fazla uzatmadan yapılacak olan tek bir şey vardır; çevre yolu bağlantısı olan (yaykıl çöplüğünün alt tarafı olabilir) büyük balıkçılara ait yeni bir barınak. Kimse zor demesin, günümüz şartlarında 1000-2000 mt mendirek yapmak artık çok kolaydır. İlgili kurumlar tartışmak yerine yeni projeye odaklanmalıdırlar.