banner175

Vali Karaömeroğlu "Aşılamayacak Sorun Yoktur" dedi

Son Dönemlerde Basın Emekçilerine Yönelik Uygulamalar Masaya Yatırıldı

Vali Karaömeroğlu "Aşılamayacak Sorun Yoktur" dedi
09 Ekim 2020 Cuma 18:47

Sinop il merkez ve ilçelerde basına yönelik bir ön yargının olduğunu, basının haber alma hakkının önüne geçildiğini, son olarak da Gerze İlçe Jandarma Bölük Komutanlığına bağlı birimlerin basın mensuplarına yönelik tutumlarının ardından Sinop 15 Eylül Gazeteciler Cemiyeti Başkanı ve Yönetim Kurulu Üyeleri Vali Erol Karaömeroğlu’nu makamında ziyaret ederek yaşanan sıkıntıları masaya yatırdılar.

Cemiyet Başkanı makamda yapılan görüşmede 7/24 bir ilin valisine ulaşılabilirken, alt birimlerde ki kurum müdür ve amirlerinde aynı hassasiyetin olmadığını dile getirerek burada ki tıkanıklığın bir an önce giderilmesi noktasında ki düşüncelerini dile getirdi.

 Ayrıca Demirel, bazı kamu kurumlarıyla basın arasında bilgi kanallarının tıkalı olduğunu belirterek, konunun çözümünü talep etti. Başkan Demirel ayrıca konuya ilişkin cemiyet tarafından hazırlanan dilekçeyi de Vali Erol Karaömeroğlu'na bizzat teslim etti. 

Sinop'ta gazetecilerin her zaman devletinin yanında yer aldığını belirten Sinop 15 Eylül Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Cengiz Demirel, bazı kurumlarca yapılan uygulamalara anlam veremediklerini söyleyerek şu konulara değindi:

“İlimizde görev yapmakta olan basın mensuplarımızın haber takiplerini yaptıkları esnada özellikle güvenlik güçlerinin fiili engelleme girişimlerine maruz kaldıkları, bir süredir devam eden ve bu durumun zaman zaman sözlü hakarete, zaman zaman ise hakarete ilave olarak darp noktalarına kadar geldiği görülmektedir. Yaşanan ve kabul edilemez bu tutum ve görüntüler genellikle vatandaşların da bulunduğu ortamda cereyan etmesi nedeni ile sadece görevini yapmakla yükümlü olan basın mensuplarına karşı infial durumuna kadar gelebilmekte, basın mensubunun görevinin engellenmesinin yanı sıra can ve mal güvenliklerine kastedecek düzeye kadar sıçramalar gösterebilmektedir.

Yaşanılan son örnek, Sinop-Boyabat karayolunda meydana gelen bir trafik kazasını takip sırasında Gerze Jandarma Komutanlığına bağlı bir güvenlik kuvveti personelinin Haber57 ve Flaş Haber gazeteleri imtiyaz sahibi ile Gerze’nin Sesi Gazetesi adına olay yerinde bulunan arkadaşlarımıza yapılan uygulamalardır. Oysa yasalarımız Anayasal haklarını kullanan basın mensuplarının her ortamda can ve mal güvenliklerinin korunması ile haberin en seri ve doğru biçimde halka ulaşması noktasında o ortamda rahat çalışabilmeleri için güvenlik güçlerimize bir takım görev ve sorumluluklar vermektedir.

Hal böyle iken, karşılaşılan muameleler incitici ve yaralayıcı olduğu gibi basın özgürlüğüne, dolayısı ile halkın haber alma hakkına da aykırıdır.

Diğer yandan; Basın mensubunun görevi haberi en seri olduğu kadar ayrıca en doğru şekilde halka ulaştırmaktır. Bunun yerine gelebilmesinde de çok önemli aksaklıklar yaşanmaktadır. Yine yukarıda değindiğimiz Sinop-Boyabat karayolunda meydana gelen bir trafik kazasını örnek verecek olursak plaka, ölü ve yaralı isimleri gibi aslında son derece basit ve anlık sağlanabilecek ayrıntılara olaydan ancak tam 4 saat sonra ulaşılabilmiştir ki bu bilgiler de sorumlu ve yetkililerden değil bir takım farklı kaynaklardan edinilebilen bilgilerdir. Bu gibi durumlar ileride telafisi mümkün olmayan hatalara ve sorunlara yol açabilecek niteliktedir.  Şöyle ki; zamanında bilgiye ulaşamayan ve kendi aralarında haberi en seri olarak okurlarına ulaştırma noktasında yükümlülükleri bulunan arkadaşlarımız bilgi edinmedeki bu tıkanıklık nedeni ile kısmen de olsa duyumlarına göre haber yaptıklarında önemli sakıncalar ortaya çıkabilecektir.

İlimizde bir süredir aşamadığımız diğer bir sorun ise kamu kurum ve kuruluşlarının çalışmalarına ve Sinop’a katkılarına ilişkin kurum amirlerinden doğrudan bilgiye dayalı özel haber yapılamamasıdır. Bu gibi durumlarda yetkisiz olduklarını bildiren kurum yöneticileri basın mensuplarını Valiliğe yönlendirmekte, Valiliğimizin ilgili birimi ise bu durumda bilgiyi haliyle ilde görev yapan tüm basın ile paylaşmakta, böylece özel haber niteliği ortadan kalktığından gazetelerimiz birbirinin benzeri haberlerle okurlarının karşısına çıkmaktadır. Kısaca, basın mensupları arası haber rekabeti ortadan kalkmaktadır. Bu durum okurlar açısından da “ bir gazete almak tüm gazeteleri almakla eşdeğer” değerlendirmesine neden olmaktadır.

İlimize atandığı günden bu yana mülki amir sıfatına haiz olarak görev yapan Sayın Valinin gerek il içi ve gerekse il dışı tüm çalışmalarına ve tüm programlarına deyim yerinde ise 7/24 anlık olarak ulaşılabilirken, aynı hassasiyetin alt birimlerde olmamasını ve tıkanıklığın nedenlerini anlayabilmek tarafımızdan mümkün olamamaktadır.” demesinin ardından Vali Karaömeroğlu burada yaşanan sıkıntıların aşılması noktasında Emniyet ve Jandarma (Kolluk) birimleri ile görüşeceğini, basının yasalar çerçevesinde haber almasının önünü açılması noktasında girişimde bulunacağını kaydetti.

Oldukça sıcak ve samimi bir havada geçen görüşme Valinin bundan sonra her ay düzenli bir şekilde basın ile bir araya gelme temennisiyle son buldu.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
evet - 12 ay önce
haberciler... özellikle gerzenin sesi.. jandarma şöyle yaptı böyle yaptı diye haber alma özgürlüğünden bahsediyorsunuz..halkın haber alma özgürlüğünde tavizsiz iseniz sıkıysa gerzede olan belediyecelikle ilgili haberleri yapsana..x isimli otelin yapımında belediye ne kadar ceza yemiş yazsana.. gerzenin sokaklarındaki çöplükleri tabaktaş caddesi altına doldurulan molozları plastik atıkları... gerzede tekne bağlama yerindeki tartışma ve sorunları yazsana sıkıysa yazsana

Editörden: İsmini yazmak istemeyen yorumcu arkadaş.
bu söylediklerini noktasına virgülüne dokunmadan olduğu gibi yayınlıyorum. İlgililer bu yorumu ihbar kabul edecektir diye umuyorum...