Vergi Haftası Yapılan Ziyaretler ile Kutlandı

33. Vergi Haftası sebebiyle Gerze Mal Müdürü Fatma Duru Aydın, müdürlük personeli ile birlikte ziyaretler gerçekleştirdi

Vergi Haftası Yapılan Ziyaretler ile Kutlandı
22 Şubat 2022 Salı 16:44

Kamuoyunda vergi bilincinin oluşturulması, verginin toplumun tüm kesimlerine benimsetilmesi ve vergiyi gönüllü olarak ödeme alışkanlığının arttırılması amacıyla Türkiye’de 1990 yılından beri kutlanan Vergi Haftası’ nın bu yıl 33’ üncüsü kutlanıyor.

Gerze'de 33. Vergi Haftası yapılan ziyaretler ile başladı. Gerze Mal Müdürü Fatma Duru Aydın ve müdürlük personeli 33. Vergi Haftası nedeniyle Kaymakam Tekin Dundar, Gerze Kaymakamı Cevat Şensoy, Gerze Esnaf Ve Sanatkârlar Kredi Kefalet Kooperatifi, Gerze Şoförler Odası Başkanı Hüseyin Topçu ve muhasebe bürolarını ziyaret ettiler. Yapılan ziyaretlerde Mal Müdürü Fatma Duru Aydın, çalışmalar hakkında bilgiler aktardı.

Vergi Haftası nedeniyle okullara da bilgilendirici afişler asılırken Gerze Mal Müdürü Fatma Duru Aydın, Vergi Haftasında; vergi bilincinin çocuklarda ve genç nesillerde oluşturulması, mükelleflerin vergiye gönüllü uyumunun artırılması ve aynı zamanda kayıt dışı ekonomi ile mücadele bilincinin oluşturulması amacıyla çeşitli tanıtım ve bilgilendirme faaliyetleri yürütüldüğünü belirtti.

Mal Müdürü Aydın,Bakanlığımız Gelir İdaresi Başkanlığı Verginin tabana yayılmasını ve verginin adil dağılımını sağlayabilmek için toplumda vergi bilincinin oluşturulması ve vergi ödeme alışkanlığının yerleştirilmesi önem taşımaktadır.

Mükelleflerimizin ödemiş olduğu vergiler, kamu hizmetlerinin finansmanında temel kaynak teşkil etmekte olup eğitim, sağlık, güvenlik, adalet ve ulaşım gibi temel kamu hizmetlerinin yürütülmesinde, ülkemizin kalkınmasında ve toplumsal refahın artırılmasında büyük bir öneme sahiptir.

Günümüzde vergiye gönüllü uyum sadece mükellefin yapmak zorunda olduğu yükümlülükler olarak değerlendirilmemekte, vergilendirme işleminin diğer tarafı olan vergi idaresine de mükelleflerin yükümlülüklerini kolaylaştıracak uygulamaları yürürlüğe koymak gibi bir görev yüklemektedir. Mükellef davranışlarını temel alan mükellef odaklı vergi idarelerinin önemi her geçen gün artmaktadır.

Bu açıdan değerlendirildiğinde, vergi tahakkuk ve tahsilatının arzu edilen düzeylerde gerçekleşebilmesi için vergi toplama yetkisi elinde bulunduran Gelir İdaresi Başkanlığımız teknoloji alanında meydana gelen yenilikler karşısında mükelleflere sunduğu elektronik hizmetleri dünya standartlarına çıkarmıştır.

Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından sunulan dijital hizmetlerin çeşitliliği her geçen yıl artmakta olup, bilgisayar ve mobil cihazlar ile 200’ü aşkın farklı işlemin elektronik ortamda 7/24 yapılabilmesine imkân veren GİB Mobil uygulaması, internet vergi dairesi ve interaktif vergi dairesi mükelleflerimizin kullanımına sunulmaktadır. Başkanlığımızın mükelleflerimizin kullanımına sunduğu uygulamalardan bazıları İnteraktif Vergi Danışmanı, e-fatura, e-defter, e-beyanname, hazır beyan sistemi, defter beyan, e-yoklama sistemi ve GİB Mobil uygulaması, internet vergi dairesi ve interaktif vergi dairesi uygulamasıdır.

Bu uygulamalarla, mükelleflerin vergi dairelerine gitmeden işlemlerini hızlı ve güvenli bir şekilde yapabilecekleri birçok hizmet kanalı oluşturulmuştur. Bunlardan en başta gelen İnteraktif Vergi Dairesi uygulamamız ile mükelleflerimiz; bildirim, beyanname, ödeme, borç bilgilendirme ve sorgulama hizmetleri ile mükellefiyete ilişkin talep ettikleri yazıları alabilmektedir.

Mükelleflerimizin vergisel işlemlerini yerine getirirken ihtiyaç duyabilecekleri her türlü bilgi ve uygulamalar, hakları, yükümlülükleri ve güncel mevzuat değişiklikleri konularında; yazılı ve görsel yayınlar, Başkanlığımız resmi internet sitesi (www.gib.gov.tr), kurumsal sosyal medya hesaplarımız (@gibsosyalmedya) ve vergi iletişim merkezi (VİMER-189) aracılığı ile sürekli olarak bilgilendirilmektedir.

Mükelleflerin vergiyi niçin ödeyecekleri ve ödedikleri verginin kendilerine ne şekilde geri döneceğini bilmesi önemli bir husustur. Bunun için Başkanlığımız vergi bilincini geliştirmek adına yaptığı çalışmaları takvim yılına yaymış olup, her yıl Şubat ayının son haftasında da vergi haftası kutlanmaktadır. Vergi Haftasında; vergi bilincinin çocuklarda ve genç nesillerde oluşturulması, mükelleflerin vergiye gönüllü uyumunun artırılması ve aynı zamanda kayıt dışı ekonomi ile mücadele bilincinin oluşturulması amacıyla çeşitli tanıtım ve bilgilendirme faaliyetleri yürütülmektedir” ifadelerinde bulundu.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.