banner175

Zirvede Gündem Ekonomi

MÜSİAD tarafından 2015 yılını değerlendirmek ve 2016 beklentilerini konuşmak üzere düzenlenen Genişletilmiş Başkanlar Toplantısı, Sinop MÜSİAD'ın da katılımıyla gerçekleşti.

Zirvede Gündem Ekonomi
19 Ocak 2016 Salı 15:01

 Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek’le 2015 yılının değerlendirildiği Müstakil Sanayici ve İş Adamları Derneği (MÜSİAD) Genişletilmiş Başkanlar Toplantısı 2016 beklentilerini masaya yatırıldı. 


MÜSİAD Sinop Başkanı Ahmet Hilmi Gökmen'in de katıldığı toplantıda, üyelerinin yüzde 64’ünün 2016 ekonomisinin olumlu geçeceğini öngördüğü anket sonuçlarını açıklayan MÜSİAD Genel Başkanı Nail Olpak, “MÜSİAD olarak, hiç bir ayırım yapmadan, tüm iş dünyasına ve kamu kuruluşlarına çağrı yapıyoruz. Gelin, yüzde 64 ile yetinmeyelim, olumlu algıyı yüzde 100’e çıkarmak ve başarıya ulaşmak için hep birlikte daha fazla çalışalım. Sanayimizi ve üretimimizi güçlendirelim, ayağa kaldıralım. Ekonomimizin “yeni hikâyesini” birlikte yazalım. MÜSİAD olarak bu hikâyeye ortak olmaya ve öncülük etmeye hazırız ve elimizi taşın altında tutmaya devam ediyoruz. Bu konudaki çalışmalarımızı ilerleyen günlerde kamuoyuyla paylaşmaya devam edeceğiz” dedi.


11.000’i aşan üyesi ve 46 bin üye işletmesiyle, yurtiçinde 86, yurtdışında 65 farklı ülkede 168 irtibat noktasıyla, 25 yılı geride bırakan MÜSİAD, her yıl geleneksel olarak gerçekleştirdiği Genişletilmiş Başkanlar Toplantısı’nı Ankara Rixos Otel’de, Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek’in katılımıyla düzenledi. 2015 yılının ekonomik olarak değerlendirildiği ve 2016 beklenti ile öngörülerinin konuşulduğu toplantı öncesi MÜSİAD Genel Başkanı Nail Olpak ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek basın açıklaması yaptı. MÜSİAD’ın iş dünyasına birlik çağrısı yaptığı toplantıda, MÜSİAD üyeleri arasında yapılan anket sonuçları da açıklandı. 
“MÜSİAD İŞİMİZİ KOLAYLAŞTIRDI”
Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Sultanahmet'te meydana gelenterör saldırısına ilişkin, "Terör hiçbir şekilde amacına ulaşamayacak. Hangi ölçekte olursa olsun, nereden gelirse gelsin, terörle mücadeleye sonuna kadar devam edeceğiz. Bu konuda en ufak bir tereddüt yok" dedi.


Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Genişletilmiş Başkanlar Toplantısında, dünya ve Türkiye ekonomisine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.
Türkiye ve dünya ekonomisinin kolay olmayan bir süreçten geçtiğini dile getiren Şimşek, "Bir taraftan bir dönemin kapanışı söz konusu. Yani ABD Merkez Bankası (Fed) faiz artımına başlamış, bir anlamda küresel para politikasındaki normalleşmenin ilk ayağı başlatılmış oluyor. Bunun getirdiği tabii ki etkiler var. Bir taraftan uzun yıllardır, 30-40 yıldır yüzde 10 civarında veya üstünde büyüyen Çin’de bir yeniden dengelenme, bir yavaşlama süreci var. Bunun getirdiği sarsıntılar var, emtia fiyatları üzerindeki etkisi var" dedi.


Yaşanan küresel krizi Türkiye’nin etkili bir yol haritası olduğu için fırsata çevireceğini, yapısal reformlarla sınıf atlayacağını söyleyen Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, “Türkiye’nin ekonomik geleceği için sihirli sözcük “reform”dur. Gelişmiş ülkelerle arayı hızla kapatıyoruz. Kim ne derse desin Türkiye büyük kazanımlar elde etti. Yol haritamız ve reform paketimizle fırsatları değerlendireceğiz ve gelişmiş ülke seviyesine geleceğiz. Türkiye önceliklerini iyi belirledi. MÜSİAD 64. Hükümetten beklentileriyle ilgili çok detaylı bir çalışma hazırladı ve bizim işimizi kolaylaştırdı. MÜSİAD’ın beklentileri ve bizim önceliklerimiz tamamıyla örtüşüyor. 

“ÖNÜMÜZDEKİ 4 YIL AVANTAJ” 
Toplantıda konuşan ve İstanbul’da yaşanan patlama ile ilgili üzüntüsünü dile getiren MÜSİAD Genel Başkanı Nail Olpak, “Bugün İstanbul’da meydana gelen ve can kayıplarıyla sonuçlanan olayla ilgili üzüntülerimi paylaşmak istiyorum. Hepimizin canı yandı. Sebebi ne olursa olsun, bu tür olayların bir daha yaşanmamasını diliyorum” dedi. Olpak, Türkiye ekonomisinin, 7 Haziran seçimleri sonrasındaki siyasi belirsizlik ve artan güvenlik endişelerinin yanında, küresel risklerin de had safhaya ulaşmasına rağmen, 2015 yılının 3’üncü çeyreğinde kimilerinin beklentilerini aşarak yüzde 4 büyüdüğünü söyledi. 


Öte yandan, MÜSİAD üyeleri arasında yapılan 2015 değerlendirmesi ve 2016 beklentilerine yönelik anket sonuçlarını değerlendiren Olpak şöyle konuştu; 


“2015 yılı başında üyelerimizin yüzde 58’si önceki yıla göre daha iyi bir beklentiye sahipken, yüzde 18’i 2015 yılını, firması için "daha iyi" olarak değerlendirmiş, yüzde 50’si bu soruya "daha kötü" cevabını vermiş, yüzde 33’ü "aynı şartlarda" geçtiğini söylemiştir. Üyelerimize yurtdışı satışlarının değerlendirmesini sorduğumuzda, yüzde 16’sı artış olduğunu söylerken, yüzde 37’si ise azalma olduğunu kaydetmiştir. Üyelerimizin yüzde 47’si ise ihracatlarının değişmediğini dile getirmiştir. Bu sonuçlar, ilk 3 çeyrekte yüzde 1 azalan dış talep verisini desteklemektedir. 


Türk Lirası, 2015 yılını dolar karşısında yaklaşık yüzde 25’lik değer kaybıyla tamamladı. Döviz kurunda yaşanan bu dalgalanmaların firmaları nasıl etkilediğini sorduğumuzda da üyelerimizin yüzde 82’si yaşanan dalgalanmalardan olumsuz etkilendiğini ifade ederken, olumlu etkilenen üyelerimizin oranı yalnızca yüzde 6’da kalmıştır. 


2015 yılı başında üyelerimizin yüzde 55’i yatırımlarını arttırmayı hedeflerken, sadece yüzde 29’u yeni yatırımlar yaptığını ifade etmiştir. Üyelerimizin yüzde 29’u ise, yatırımlarının önceki seneye göre yatay seyrettiğini söylemiştir. Yılın son çeyreğinde özel yatırımlarda gözlenen daralma doğrultusunda; üyelerimizin yüzde 42’si yatırımlarının azaldığını ifade etmiştir. Yatırımlar ve satışların azalmasına bağlı olarak, üyelerimizin yüzde 27’si çalışan sayısını arttırdığını söylerken, çalışan sayısı azalan üyelerimizin oranı yüzde 31 olmuştur. yüzde 42’nin ise istihdamında herhangi bir değişiklik gözlemlenmemiştir. 2015 yılı başında, üyelerimizin yarısı, istihdam konusunda artış beklentisine sahipti. 7 Haziran ve 1 Kasım seçimleri arasında kalan 5 aylık siyasi belirsizlik sürecinin, 2015 yılında reel sektöre olumsuz yansıdığı, yılın başında yakalanan olumlu beklentilerin tam olarak gerçekleşmediği görüyoruz. Bu nedenle, 1 Kasım’da yeniden siyasi istikrarın sağlanması ve önümüzdeki 4 yıllık sürecin seçimsiz geçecek olması gelecek dönemde Türkiye ekonomisi için en büyük avantajlardan biri olacaktır.” 


YENİ HİKAYE İÇİN BİRLİK ÇAĞRISI! 
Anketin ikinci kısmının 2016 beklentilerinin oluştuğunu belirten Olpak, “2016 yılında yeni yatırımlarını sorduğumuzda, üyelerimizin yüzde 52’si artacak şeklinde cevap verirken; yüzde 18’i azalacağını belirtmiştir. 2015 yılının ilk 3 çeyreğinde yüzde 4,3 artan özel sektör yatırımlarının, 2016 yılında milli gelire daha da fazla katkı sağlayacağına yönelik beklenti ortaya çıkmaktadır. Son olarak, üyelerimize, 2016 yılının 2015'e kıyasla nasıl geçmesini bekliyorsunuz diye sorduğumuzda ise üyelerimizin yüzde 64’ü 2016 yılının daha iyi geçeceğini, yüzde 18’i 2015’e benzer şekilde geçeceğini ifade ederken, yüzde 18’i ise daha kötü geçeceğini söylemiştir” diye konuştu. 


Olpak, “ Bu noktada, önemli bir çağrıda bulunmak istiyorum. Anketimizin de sonuçlarında görüldüğü gibi, MÜSİAD üyeleri 2016’ya olumlu bakıyor. Anket sonucumuz yüzde 64’lük oranla bunu ifade ediyor. Sayın Başbakan Yardımcımız’ın dün açıkladığı OVP de büyümeye devam edeceğimizin güçlü sinyalini verdi. Ancak, ben yüzde 64'lük olumlu bakışı da yeterli bulmuyorum. MÜSİAD olarak, hiç bir ayırım yapmadan, tüm iş dünyasına ve kamu kuruluşlarına çağrı yapıyoruz. Gelin, yüzde 64 ile yetinmeyelim, olumlu algıyı yüzde 100’e çıkarmak ve başarıya ulaşmak için hep birlikte daha fazla çalışalım. Sanayimizi ve üretimimizi güçlendirelim, ayağa kaldıralım. Ekonomimizin ‘yeni hikâyesini’ birlikte yazalım. MÜSİAD olarak bu hikayeye ortak olmaya ve öncülük etmeye hazırız ve elimizi taşın altında tutmaya devam ediyoruz. Bu konudaki çalışmalarımızı ilerleyen günlerde kamuoyuyla paylaşmaya devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

Kaynak VitrinHaber

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.