Güncel
Giriş Tarihi : 22-05-2023 12:27   Güncelleme : 22-05-2023 15:16

Tapu ve Kadastro, 176 Yaşında

Gerze Tapu Ve Kadastro 176. Kuruluş Yıl Dönümünü Kutladı

Tapu ve Kadastro, 176 Yaşında

Tapu ve Kadastro Teşkilatı 176. kuruluş yıl dönümünü kutluyor. Bu kapsamda ilçemiz Tapu Müdürü Mustafa Efendioğlu, çalışanları ve Sinop Kadastro Müdürlüğü Gerze Kadastro birimi çalışanları ile birlikte Atatürk anıtına çelenk koyarak saygı duruşunda bulundular.

İlçe Tapu Müdürü Mustafa Efendioğlu, Ülkemizin en köklü ve eski kurumlarından Tapu Müdürlüğü’nün bugüne kadar ki hizmetleriyle halkın takdir ve beğenisini kazandığını, Tapu Müdürlüğü’nün vatandaşa daha sağlıklı ve hızlı hizmet verme amacıyla hizmet verdiği fiziki mekânında da yapılan tadilatla yeterli olmasa da önemli iyileştirme sağlandığını belirtti.

İlçemiz Tapu Müdürü Mustafa Efendioğlu verdiği bilgilerde, “Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’nün Tapu Müdürlüğümüzün çalışanlarının daha rahat ve hızlı hizmet vermesi, vatandaşa sunulan hizmetlerde Müdürlüğün almış olduğu K-Q TSE-ISO-EN 9000 belgesi standartlarına uygun işleme yoğunlaşması sağlanmış, bekleme salonunda ki ekrandan işleminin aşamalarını görerek ayrıca cep telefonundan gönderilen SMS ile işleminin sonuçlanmasını, Tapu Müdürlüğü’nde beklemeden işinden gücünden sonuçlandırmak amaçlanmıştır” diye konuştu.

Efendioğlu, bu kurumda uzun zamandır çalıştığını, ülkemizde birçok kurumun değişim ve olumlu değişiklikler geçirdiğini ancak Tapu ve Kadastro kurumundaki değişimin hiçbir kurumda aynı ölçüde olmadığını, kendisinin de içinde olmasına rağmen inanmakta zorlandığını, bütün değişimlerin vatandaşa daha iyi hizmet etmek amacı taşıdığını açıklamalarında belirterek vatandaştan eksik, olumlu ve takdir ettikleri konuları da paylaşmalarını yazmalarını istedi. Bunu çalışanların yapılan güzel işlerinde takdir edildiğini görerek daha iyi hizmet etmesini sağlayacağını açıklamalarına ekledi.

Efendioğlu sözlerine şöyle devam etti: “İki asra yakın bir zamandan bu yana mülkiyetin teminatı, köklü bir geleneğe sahip, bir ayağı ile yere çok sağlam basan, diğer ayağını ise daima en ileriye atarak Teknolojide Öncü Kurum' olan Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğümüz, merkez ve taşra teşkilatımızda 23 Tapu ve Kadastro Bölge Müdürlüğümüz, 973 Tapu Müdürlüğümüz ve 81 Kadastro Müdürlüğümüz ile ülkemizin tüm il ve ilçelerinde yılda 20 milyon civarında işlem hacmi, yaklaşık 30 milyon kişinin doğrudan ya da dolaylı muhatap olduğu, "Vatandaşımızın mülkünü güvenli bir şekilde emanet ettiği bir Devlet Kurumu olarak" 176 yıldır sizlere hizmet vermenin haklı gururunu yaşıyor. Bu güvenin ve yoğunluğun göstergesi olarak: "Ülke genelinde Ocak-Aralık 2022 döneminde 3 milyon 434 bin 389 gayrimenkul satış işlemi yapılarak, 41 milyar 555 milyon 205 bin 953 lira tapu harcı getiri ile ülkemize katkı verdik.

Acımız büyük. Ülkemizde, 6 Şubatta Kahramanmaraş ili Pazarcık merkezli 7.7 büyüklüğünde. Elbistan merkezli 7.6 büyüklüğünde iki adet büyük ye ardından çok sayıca artçı deprem meydana geldi. 11 ilimizi ve geniş bir coğrafyayı etkileyen depremde 50 bini aşkın vatandaşımızı kaybettik. 100 binden fazla kişi ise yaralı olarak kurtuldu. Birçok bina yıkıldı, bazıları ise oturulamayacak hale geldi.

Yıkımın büyüklüğü, 'Asrın Felaketi olarak ifade ediliyor. Bu büyük yıkımı anlatmaya cümleler kifayetsiz kalıyor. Ateş, sadece düştüğü yeri yakmadı, yaşanılan acıları en derininde hissettik. Bölgeye tüm çalışanlarımız ile yardım etmek için seferber olduk

Yürütülmekte olan hasar tespit çalışmaları, çadırkent, konteyner ve kale konut alanlarının belirlenmesi çalışmalarında koordinat birliğinin sağlanması ve üretilecek olan harita ve harita bilgileri için kesintisiz hizmet vermesi ile ilgili her türlü teknik destek sağlandı. Deprem sonrası fay hareketlerinin etkisiyle arazide yaşanan kayıklıklar incelendi ve test ölçüleri yapılarak hareketlerin sonuçlan yorumlandı. Deprem sonrası yürütülecek çalışmalarda altlık olarak kullanılması amacıyla diğer kurum ve kuruluşlar ile kurumumuz birimle arasında koordinasyon sağlanarak, Ortofoto harita üretim çalışmalarına başlanıldı.

Bilgi, belge ve iş akışı düzenini kurmak, vatandaşımıza, kan kurum ve kuruluşlarına kesintisiz ve kaliteli hizmet sunmak üzere her türlü doğal afet, alt yapısal sorumlu tapu müdürlüklerindeki olası taşınma ya da insan kaynaklı (savaş, siber saldırı, virüs, vb) sebeplerden dolayı hizmet aksamalarının oluşabileceği durumlarda taşra teşkilatındaki tapu hizmetlerinin aksatılmadan sürdürülmesini sağlamak amacıyla tapu işlemlerinin günümüz teknolojileriyle donatılmış taşınabilir ofisler (mobil tapu) vasıtasıyla gerçekleştirilmesi ve vatandaşımıza doğrudan hizmet sunulması için Mobil Trimiz, deprem bölgesinde hizmet vermeye başladı.

Genel Müdürlük olarak tüm birimlerimizle depremzede vatandaşlımızın ve kurum personelimizin yaralarını sarmaya, onları mağduriyetlerini azaltmaya yönelik: çalışmalara devam ediyoruz.

Bu kapsamda, Genel Müdürlüğümüz ve taşra birimlerimize in depremden etkilenen illere gönüllü giden çalışanlarımızın yanı sıra birçok ayni ve nakdi yardım yapıldı, yapılmaya devam ediliyor. Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü olarak depremzede vatandaşlarımızın yanında olmaya devam edeceğiz.

Allah, bize bir daha bu acıları yaşatmasın. Diğer yandan ise hayat, tüm hızıyla akışına devam ediyor.

Daha önce İlham Veren Kamu Yönetimi Proje Ödülüne 2022 yılında Webtapu Sistemi Projesi ile layık görülen Genel Müdürlüğümüz, geliştirdiği projelerle başarılarına bir yenisini daha ekledi.

Yine 2023 yılı "İlham Veren Kamu Yönetimi Ödülleri" kapsamında Merkezi Teşkilat Kategorisindeki ödülü, "38 Şehir Modelleri Üretimi ve 3B Kadastro Altlıklarımın Oluşturulması Projesi" ile Genel Müdürlüğümüz aldı.

Fakat bu başarılar ödüller, bizi durdurmaya yetmedi. Çünkü bizim asıl ödülümüz, sizlerin bizler için kullandığı Mülkiyetin teminatı Tapu gibi Sağlam... gibi güzel sözlerdir. Genel Müdürlük olarak iltifatlarınıza layık olabilmek için biz de projelerimize yenilerini eklemeye devam ediyoruz. Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü Youtube Kanalı: Dijital içeriklerin hızla yaygınlaştığı dünyamızda. Biz de Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü Youtube kanalı ile sizlere dopdolu içerikler sunmaya devam ediyoruz. Youtube kanalımıza https://www.youtube.com/channel/UCPEp3JaM-K0JuzMr.JVKVRAW adresinden ulaşabilirsiniz.

Tapu Takas Artık e-Devletle Entegre: Genel Müdürlüğümüz ile Takasbank arasında 2014'te imzalanan is birliği protokolü ile Tapu Takas Sistemi hayata geçirildi ve böylece gayrimenkul piyasasında gerçekleştirilen alım-satım işlemlerinde alıcı ve satıcıların talep etmesi halinde taşınmazın devrine ilişkin bedelin güvenli bir yöntemle el değiştirmesi sağlandı. Bugün gelinen süreçte, Tapu Takas Sistemi'nin e-Devlet Kapısı ile entegre edilmesiyle birlikte sisteme erişim daha güvenli ve kolaylaştırılmış oldu. Tapu işlemlerinin güvenli bir şekilde yapılması ve işlemlerin hızla sonuçlandırılması amacıyla Elektronik Kimlik Doğrulama Sistemi de hayata geçirildi ve tüm tapu müdürlüklerinde uygulanmaya başlandı. Hayata geçirilen e-Haciz, e-lpotek, Merkezi Kayıt Sistemi (MERSIS). Mekansal Adres Kayıt Sistemi (MAKS), Mekansal Gayrimenkul Sistemi (MEGSIS), Doğal Afet Sigortalar Kurumu (DASK), Noterler Birliği Entegrasyonu gibi uygulamalar ile Genel Müdürlüğümüz bir kamu kurumu olarak teknoloji çağının getirdiği tüm yenilikleri, vatandaşımıza sunduk, sunmaya devam edeceğiz.”

AdminAdmin